بازدید امروز: 179
بازدید دیروز: 491
بازدید ماه جاری: 76213
بازدید امسال: 40062
بازدید کل: 822157
اخبار

کد خبر : ١١۴٨٢
تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠٨/١۵
بازدید : ۵١٧

انتظارات از نمایشگاه مطبوعات


با شروع نمايشگاه مطبوعات بهتر است اين نكته را به ياد داشته باشيم كه ما بايد حد انتظار از هر پديده‌اي را در ميزان و مقدوراتي كه مي‌تواند و توانايي اجراي آن را دارد، تعريف كنيم.


انتظارات از نمایشگاه مطبوعات
محمد سلطانی فر استاد دانشگاه در اعتماد نوشت:  با شروع نمايشگاه مطبوعات بهتر است اين نكته را به ياد داشته باشيم كه ما بايد حد انتظار از هر پديده‌اي را در ميزان و مقدوراتي كه مي‌تواند و توانايي اجراي آن را دارد، تعريف كنيم. برگزاري يك نمايشگاه تكراري مطبوعات كه هر ساله برگزار مي‌شود و نوآوري چنداني هم نداشته و نمي‌تواند داشته باشد، نبايد انتظار داشته باشيم كه منجر به توسعه مطبوعات يا توسعه آزادي‌ها شود يا باعث توسعه روندي باشد كه به آزادي بيان بينجامد. نبايد انتظار داشته باشيم كه برگزاري يك نمايشگاه منجر به ايجاد شفافيت دايمي در مطبوعات شود.
 
حد انتظار ما از نمايشگاه مطبوعات بايد معرفي مطبوعات به يكديگر، معرفي مطبوعات به مردم و مخاطبان و همچنين ايجاد زمينه نوآوري‌هايي در حوزه مطبوعات باشد. در حال حاضر مطبوعات مكتوب ما متاسفانه رو به زوال است. باوري وجود دارد كه به دليل گسترش شبكه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي، مطبوعات با اقبال سابق روبه‌رو نيستند و مسيري رو به ركود را دنبال مي‌كنند، اين يك واقعيت است. در نتيجه بايد انتظار ما هم از مطبوعات با اين شرايط انتظار واقعي باشد. اما اگر بخواهيم وظايفي را در شرايط فعلي براي مطبوعات دنبال كنيم، به چند وظيفه اصلي مي‌رسيم.
 
از جمله اطلاع‌رساني، تفريح و سرگرمي، هدايت و رهبري بخشي از اين وظايف در حال حاضر به دوش شبكه‌هاي اجتماعي گذاشته شده است و مردم اگر به دنبال كسب اخبار و اطلاعاتي باشند با سرعت بيشتري از طريق فضاي مجازي اخبار و اطلاعات مورد نظرشان را كسب مي‌كنند. در حوزه تفريح و سرگرمي هم فضاي شبكه‌هاي اجتماعي امكانات بسيار بيشتري را در اختيار كاربران قرار مي‌دهد. آنچه براي مطبوعات باقي مي‌ماند و مطبوعات بايد روي آن مانور بدهند، رفتن به عمق موضوعات در فضاهاي مختلف و تهيه گزارش‌هاي تحليلي و تحقيقي و ديده‌باني محيط اجتماعي است.
 
به دليل شناسنامه‌دار بودن مطبوعات، از آنها توقع مي‌رود كه اخبار جعلي و شايعه‌آميز و توام با اشتباه را كمتر درج كنند، اين انتظار از مطبوعات مي‌رود كه به اين حوزه فعاليت خودشان بيشتر توجه كنند و حوزه ديد‌باني و گزارش‌هاي خبري و تحليلي را كه آخرين باقيمانده از وظايف روزنامه‌نگاري براي مطبوعات است را دنبال كنند. نمايشگاه مطبوعات، فرصتي براي آشنا شدن مردم با رسانه‌هاي تخصصي و رسانه‌هايي است كه قبلا با آنها آشنايي نداشتند. و همچنين فرصتي براي مطبوعات محلي كه بتوانند خود را معرفي كنند و فرصتي است براي تمام حوزه‌هاي رسانه‌اي كه با آخرين دستاوردهاي روز آشنا شوند.
 
حد و اندازه انتظارات خود را به سمت و سوي شعار گونه‌اي كه مي‌گويد مطبوعات شفاف داشته باشيم، نمي‌توانيم سوق دهيم، ضمن اينكه اين شعارها خوب است و مي‌تواند كمك كند به توقعاتي كه مردم از رسانه‌ها دارند، اما با يك نمايشگاه شفافيت شكل نمي‌گيرد و صداقت هم پايدار نمي‌شود.
برچسب:
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن