بازدید امروز: 172
بازدید دیروز: 203
بازدید ماه جاری: 70633
بازدید امسال: 55046
بازدید کل: 837141
اخبار

کد خبر : ٣٠۵٢
تاریخ انتشار : ١٣٩٣/١١/٢٣
بازدید : ۶٧۴

تولید سانتریفیوژهای یخچالدار/ اورانیومی در ریزگردها وجود ندارد


رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: قرار است تا بیمارستان تخصصی جامع هسته‌ای را که مجهز به انواع تجهیزات پیشرفته پرتودرمانی هستند را ایجاد کنیم.


تولید سانتریفیوژهای یخچالدار/ اورانیومی در ریزگردها وجود ندارد
به گزارش خبرنگار مهر، علی‌اکبر صالحی امروز در مراسم رونمایی از سانتریفیوژ طراحی شده جهت تولید داروهای نوترکیب و واکسن‌ها، عنوان کرد: انقلاب اسلامی بسترساز فرهنگ بود، چرا که اگر این انقلاب رخ نمی‌داد، فرهنگ‌مان به قهقراء رفته بود. این انقلاب خودباوری را برای ما ایجاد کرد و باعث شد که ملت تصمیم بگیرد تا غلام حلقه به گوش مستکبران نباشد و در مدار سیاسی خودش حرکت کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه اکنون استقلال سیاسی داریم و تصمیمی بر ما دیکته نمی‌شود، افزود: در 36 سال گذشته حوادث بزرگی رخ داد و خیلی از حوادث ریشه‌ای در پیدایش انقلاب صورت گرفت. زلزله‌ای در انقلاب رخ داد که هر چه از آن می‌گذرد، آثار زلزله بیشتر نمایان می‌شود.

وی تاکید کرد: علی‌رغم مشکلات و محدودیت‌ها، توانسته‌ایم به اینجا برسیم که اگر این مشکلات نبودند، می‌توانستیم به سرعت بیشتری حرکت و پیشرفت کنیم.

صالحی با تاکید بر اینکه آینده ما روشن و تابناک است، گفت: باید حرکت‌هایی در رابطه با مسائل علمی داشته باشیم.

وی با اشاره به سانتریفیوژ تولید شده توسط شرکت‌های دانش بنیان سازمان انرژی اتمی و انستیتو پاستور، افزود: این سانتریفیوژ در یک سال اخیر ساخته شده است که از 14 هزار تا 17 هزار دور در دقیقه قدرت دَوَرانی دارد. این سانتریفیوژ یخچال‌دار نیست لذا قدم بعدی ما تولید سانتریفیوژهای یخچال‌دار است.

وی اظهار داشت: با داشتن سانتریفیوژ توبولار، حلقه اصلی تولید واکسن و داروهای نوترکیب در کشور ایجاد می‌شود.

صالحی ادامه داد: سازمان انرژی اتمی بیش از 15 هزار نیرو دارد که توانسته به عنوان یکی از دستگاه‌های افتخارآفرین جمهوری اسلامی ایران به شمار رود.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه اقتدار علمی باعث شده که کشورها به ما احترام بگذارند، افزود: اگر اقتدار علمی در کشور وجود نداشت، کشورهای دیگر تره هم برای ما خٌرد نمی‌کردند.

وی با اشاره به اینکه تا به امروز توانسته‌ایم دو شرکت دانش بنیان را در یک سال با همت معاونت علمی ایجاد کنیم، افزود: سه شرکت دانش بنیان دیگر در سازمان انرژی اتمی در حال ایجاد شدن هستند.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که در یک سال گذشته بین وزارت بهداشت و سازمان انرژی اتمی بسته شد، گفت: بنا بر این تفاهمنامه، تجهیزاتی بهتر از نمونه خارجی تولید می شود.

صالحی اظهار داشت: یکی از برنامه‌های ما در آینده این است که به سمت تولید سانتریفیوژ «نسل سوم» برویم که امیدواریم تا 7-6 ماه آینده این سانتریفیوژها را طراحی و تولید کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به ایجاد بیمارستان تخصصی هسته‌ای، افزود: بنا داریم تا یک بیمارستان تخصصی جامع هسته‌ای را ایجاد کنیم که انواع تجهیزات پیشرفته پرتودرمانی در آن وجود داشته باشد و به عنوان یک بیمارستان الگو در این زمینه فعالیت کند.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم این بیمارستان 800 تختخوابی را به کمک وزارت بهداشت و سایر مسئولان ایجاد کنیم، چرا که مردم برای پرتودرمانی به کشورهای دیگر مراجعه می‌کنند.

صالحی افزود: در شهریور ماه سال آینده کنفرانسی را با حضور کشورهای اسلامی خواهیم داشت که این کنفرانس می‌تواند زمینه صادرات سانتریفیوژها را برای کشور ایجاد کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: امیدواریم تا شش ماه آینده بتوانیم سانتریفیوژهایی با قدرت دَوَرانی 80 هزار دور در دقیقه با قیمت پایین‌تر و کیفیت بالا تولید کنیم.

وی در خصوص شایعاتی مطرح شده مبنی بر وجود اورانیوم در ریزگردها، افزود: طبق بررسی‌هایی که در سازمان انرژی اتمی صورت گرفته، هیچ نوع اورانیومی در ریزگردها وجود نداشته است.


به نقل از خبرگزاری مهر
برچسب:
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن