بازدید امروز: 119
بازدید دیروز: 212
بازدید ماه جاری: 83782
بازدید امسال: 23925
بازدید کل: 806020
اخبار

کد خبر : ۵١١۶
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠١/١٨
بازدید : ۶١٧

آغاز حل معمای ماده تاریک پس از ۲سال/ «هادرون» روشن شد


برخورد دهنده بزرگ هادرونیLarge Hardon Collider پس از دو سال خاموشی برای حل معمای ماده تاریک در روز گذشته روشن شد.


آغاز حل معمای ماده تاریک پس از ۲سال/ «هادرون» روشن شد

به گزارش خبرگزاری مهر، سرن بزرگترین مجموعه آزمایشگاهی دنیا در زمینه فیزیک ذرات بنیادی و فیزیک هسته ای است. این سازمان تحقیقات هسته ای در حاشیه شهر ژنو سوئیس و در مرز مشترک بین فرانسه و سوئیس واقع شده است.

برخورد دهنده بزرگ سرن یا Large Hardon Collider که بزرگترین و قدرتمندترین دستگاه جدا کننده ای است که تاکنون ساخته شده را همانند یک غول چراغ جادو می دانند که می تواند معماهای فیزیکی متعددی را حل کند.

چندی پیش، دکتر پاتریک فاسناخت، یکی از محققان و مشاوران سازمان تحقیقات هسته ای اروپا در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرده بود: « این برخورد دهنده که موفق به کشف بوزون هیگز شده برای مدتی خاموش شد اما دوباره و از اوایل بهار سال  ۲۰۱۵ میلادی آغاز به کار خواهد کرد. اکنون پس از دو سال، این شتاب دهنده با شلیک اولین پرتو پروتون با سرعتی نزدیک به سرعت نور در روز گذشته روشن شد تا بتواند به پیچیده ترین سوال پیش روی محققان یعنی حل معمای ماده تاریک بپردازد.»

این موضوع در حالی است که بنا به گزارشات اعلام شده قرار بود این شلیک ذرات یک هفته پیش آغاز شود اما به دلیل نقص فنی به تعویق افتاد تا در نهایت روز گذشته شلیک پروتون ها صورت گرفت.

محققان هدف از این برخورد که حدود دو برابر انرژی اولین برخورد در شتاب‌ دهنده سرن انرژی دارد را گشودن دریچه‌ای به «فیزیک نوین» دانسته اند. دانشمندان تاکنون به «پراکنش» ذرات پرداخته بودند اما در ماه های آتی این انرژی افزایش خواهد یافت.

پروفسور «رولف هوئر» مدیر کل سرن (سازمان تحقیقات هسته‌ ای اروپا) در این رابطه می گوید:«اینکه پس از دو سال خاموشی و تغییر و تحول، تمام آزمایشات به خوبی پیش رفته و انجام شده اند، بسیار عالی است.»

اما آنچه که اهمیت دارد و با روشن شدن این شتاب دهنده می تواند یافته جدیدی را پیش روی کارشناسان سرن قرار دهد را می توان در جزئیات متفاوتی از ماده تاریک دانست. ماده تاریک، یکی از معماهای همیشگی بشریت بوده که انتظار می رود با راه اندازی مجدد برخورددهنده هادرونی بتوان به این معما پاسخ داد. اکنون فیزیکدانان امیدوارند با رساندن ماده به حالتی که تا به حال دیده نشده، بخشی از این پرسش های بی پاسخ مانده درباره جهان هستی را جواب دهند.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: ‎‎‎#فیزیک #ماده تاریک #فیزیک هسته ای
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن