بازدید امروز: 204
بازدید دیروز: 491
بازدید ماه جاری: 76238
بازدید امسال: 40087
بازدید کل: 822182
اخبار

کد خبر : ۵١٣١
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠١/١٨
بازدید : ۶٣٧

ذخایر ژنتیکی می تواند به رفع فقر و گرسنگی کمک کند


رئیس مرکز ملی ذخایرژنتیکی و زیستی ایران با اشاره به روز ملی ذخایر ژنتیکی وزیستی ایران که امروز است، گفت: ذخایر ژنتیکی ارزش دارند و هر کشوری که زودتر به این منابع دست یابد، به پیروزی رسیده است.


ذخایر ژنتیکی می تواند به رفع فقر و گرسنگی کمک کند

به گزارش خبرنگارمهر، سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی به مناسبت روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی گفت: ذخایر ژنتیکی و زیستی، ودیعه های الهی برای بشریت هستند، تا با بهره گیری و استفاده صحیح از آنها به جلال و عظمت خالق هستی پی ببریم.

وی با بیان اینکه منابع هستی هریک جلوه ای از خلقت پیچیده آفریدگار هستند که با پیشرفت تکنولوژی پرده ای از رازهای طبیعت برداشته می شود، افزود: واژه گنجهای فناناپذیر، مناسبترین واژه ای است که برای ذخایر ژنتیکی می توان به کار برد و آنچه مهم است، حفاظت و بهره برداری صحیح از این گنجها بوده که این موضوع، رسالت انسانها را سنگین تر می کند.

وی با اشاره به اینکه در سرتاسر این کره خاکی، از سرسبزترین تا خشک ترین نقاط ، از قله کوهها تا اعماق دریاها در تسخیر این ذخایر هستند، اظهار داشت: گیاهان، جانوران و میکروارگانیسمها، همگی نمادهای واقعی از گنجهای کشور هستند که در دل خود گوهرهایی ارزشمند پنهان کرده اند و بشر با دستیابی به آنها می تواند فقر و بیماری و گرسنگی را از خود بزداید. این ذخایر، ارزشی بسیار بالاتر از گنج های الماس و طلا دارند.

شاهزاده فاضلی عنوان کرد: سرزمین ایران با در برگرفتن اقلیمهای متنوع و متعدد آب و هوایی از تنوع و تکثر بالای این ذخایر برخوردار است. اگر این هدایای الهی که در این سرزمین قرار گرفته امانتی ارزشمند در دست ماست، پس برماست که آنها را دریابیم، حفظ کنیم و ضمن استفاده، به نسلهای بعد منتقل کنیم.

به گفته وی نام نهادن روزی از روزهای سال بر این گنجینه های فنا ناپذیر، راهی برای به خاطر آوردن آنها و بخاطر سپردن وظایفمان در قبال آنهاست.

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران افزود: در جهان امروز، بر سر به دست آوردن منابع و ذخایر ژنتیکی و زیستی، همچنین بهره برداری از آنها رقابت است و هرکس زودتر به مزایای آنها دست پیدا کند، در رقابت جهانی به خط پیروزی نزدیک تر شده است.

وی با بیان اینکه صنعت زیست فناوری که رونق آن در چند دهه اخیر با سرعتی پر شتاب در حرکت است بر پایه دستیابی به این ذخایر بوده است، گفت: اکنون که جوانان شایسته و متخصص در حوزه های علوم زیستی با کفایت و درایت لازم تحصیل کرده، زمان آن فرا رسیده تا از مواهب الهی در جهت رشد و شکوفایی میهن اسلامیمان بهره گیرند. 

شاهزاده فاضلی یادآورشد: اکنون که هر دو مؤلفه، نیروهای متخصص و دسترسی به منابع ژنتیکی میسر است واژه های فقر، بیکاری، گرسنگی و بیماری بسیار بیهوده و بی معنا بنظر می رسد. پس این روز خجسته که در آغازین روزهای سال قرار گرفته را به فال نیک گرفته و بی وقفه برای رسیدن به ایرانی آباد تلاش  می کنیم.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: #مرکزملی ذخایرژنتیکی و زیستی ایران #ملی #زیستی #ذخایرژنتیکی #ذخایر #ژنتیکی #مرکز #ذخایرژنتیکی و زیستی #زیست فناوری #شاهزاده فاضلی #رئیس مرکز
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن