بازدید امروز: 152
بازدید دیروز: 231
بازدید ماه جاری: 75695
بازدید امسال: 39544
بازدید کل: 821639
اخبار

کد خبر : ۵١٧۶
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠١/٢٠
بازدید : ۶۴١

موفقیتهای کشور در تحقیقات پزشکی هسته ای/ خودکفایی در رادیوداروها


رئیس دانشگاه شهیدبهشتی با اشاره به خودکفایی کشورمان در حوزه پرتوپزشکی، بر لزوم تمرکز بر تصویربرداری پزشکی هسته‌ای به عنوان یکی از برنامه‌های آینده ایران دردستیبابی به تحقیقات فناوری هسته‌ای تاکید کرد.


موفقیتهای کشور در تحقیقات پزشکی هسته ای/ خودکفایی در رادیوداروها

محمد مهدی طهرانچی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به سالروز ملی فناوری هسته ای در کشور و با تاکید براینکه فناوری هسته ای به لحاظ حساسیت و کاربرد متنوع، از ویژگیهای خاصی برخوردار است، گفت: در این عرصه دانشمندان ما نشان دادند که قدرت واکاوی مساله و رسیدن به راه حل های جدی آن را دارند.

استاد گروه فیزیک دانشگاه شهیدبهشتی با بیان اینکه علم هسته ای فقط در انحصار قدرتهای بزرگ نیست، ادامه داد: دستیابی به فناوری هسته ای به عنوان راهبرد جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است و براین اساس تحقیقات مدونی در این زمینه در حال انجام است.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی به حرکتهای موثر ایران در حوزه های صلح آمیز هسته ای از جمله صنعت، پزشکی و انرژی اشاره کرد و افزود: چشم انداز فناوری هسته ای دسترسی به علم تولید مواد هسته ای است که دنیا نیز به آن حساسیت دارد اما در حال حاضر می توان در زمینه سایر مباحث جدی فناوری هسته ای در حوزه پزشکی، انرژی و صنعت تحقیقات موثری داشته باشیم و به افتخارات خوبی دست یابیم.

وی با تاکید براینکه لازم است برروی موضوعات مرتبط با راکتورها و فناوری هسته ای در صنعت تمرکز داشته باشیم، خاطرنشان کرد: راهبرد جمهوری اسلامی ایران تکیه بر علم و فناوری در کنار اقتصاد و فرهنگ است و در این راستا تحقیقات در بخش فناوری هسته ای در دستور کار قرار گرفته است.

طهرانچی گفت: در حوزه تحقیقات پزشکی هم اکنون کشورمان به موفقیتهای بسیاری دست یافته است به نحوی که رادیو داروها و رادیو ایزوتوپ ها در کشور ما تولید می شود و در زمینه محاسبات پرتو دارو اقدامات خوبی انجام شده است.

وی با اشاره به آینده فناوری هسته ای ایران تصریح کرد: کشور ما دانش لازم و توانایی علمی را در عرصه صنعت فناوری هسته ای دارد و در حوزه پرتو پزشکی نیز پیشرفتهای بسیاری داشته است به نحوی که دراین عرصه دانشمندان بزرگی در حال فعالیت هستند.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تحقیقات انجام شده در حوزه پرتو پزشکی گفت: استفاده از نیروگاه راکتور تهران با هدف تولید رادیو داروها شکل گرفت.

وی با بیان اینکه باید خودکفایی در پرتو پزشکی و رادیو داروها را حفظ کنیم، افزود: از آنجا که نباید در علم محدودیت قائل شد خودکفایی را برطرف ساختن بسیاری از نیازهای داخلی، تعریف می کنیم و با این وجود همچنان بر تحقیقات در زمینه فناوری هسته ای ادامه خواهیم داد.

طهرانچی بر لزوم تمرکز بر تصویربرداری پزشکی هسته ای به عنوان برنامه آتی ایران در دستیابی موفق به تحقیقات فناوری هسته ای تاکید کرد.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب:
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن