بازدید امروز: 139
بازدید دیروز: 231
بازدید ماه جاری: 75682
بازدید امسال: 39531
بازدید کل: 821626
اخبار

کد خبر : ۵٢٠٢
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠١/٢۴
بازدید : ۶۴٩

تولید برق از مواد سمی صنایع شیمیایی و دارو سازی


پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با طراحی و ساخت پیل سوختی میکروبی موفق به حذف آلاینده سمی فنول از پساب و تولید الکتریسته از آنها شدند.


تولید برق از مواد سمی صنایع شیمیایی و دارو سازی

به گزارش خبرگزاری مهر، محبوبه باقری مجری طرح، حذف آلاینده فنول از پساب‌ها را از اهداف این طرح ذکر کرد و گفت: فنول نوعی ماده سمی در پساب صنایع شیمیایی مختلف از جمله داروسازی است، از این رو لازم است تا میزان آن در پساب‌ها به حد استاندارد کاهش یابد.

وی با بیان اینکه لجن مورد استفاده در این طرح تحقیقاتی از پالایشگاه امام خمینی اراک دریافت شد، اظهار داشت: برای حذف فنول به کمک این لجن از پساب سنتزی از پیل سوختی میکروبی دو محفظهای، که در طی این پروژه طراحی و ساخته شد،استفاده گردیده است.

باقری با اشاره به فرآیند حذف فنول از این پساب، خاطر نشان کرد: لجن به همراه پساب سنتزی حاوی فنول به محفظه آند اضافه شده، فنول به عنوان منبع کربنی برای میکروراگانیسم به شمار میرود و و طی فرآیندی تجزیه و تولید الکترون مینماید. الکترون با عبور از مدار خارجی به محفظه کاتد منتقل شده و پرتون نیز با عبور از غشا وارد محفظه کاتد میشود و سپس در مجاورت با اکسیژن موجود در هوا، واکنش داده و آب تولید میشود.

مجری طرح همچنین به جزئیات طراحی و ساخت پیل سوختی اشاره کرد و ادامه داد: پیل سوختی ساخته شده دارای ۲ محفظه به حجم ۸۰۰ میلی لیتر است. در میان دو محفظه از غشای "نفیون" به عنوان تبادل کننده پروتون استفاده شده است، دو الکترود گرافیتی در دومحفظه به عنوان جمع کننده الکترون قرار میگیرند.

وی با اشاره به عملکرد پیل سوختی میکروبی طراحی شده، اظهار داشت: در بخش آند این پیل سوختی لجن به همراه پساب سنتزی و در محفظه کاتد بافر پتاسیم فسفات وارد می شود و محفظه آند به صورت بی هوازی عمل می کند و محفظه کاتد توسط توزیع کننده هوا، هوادهی می شود.

باقری با بیان اینکه فنول موجود در پساب در بخش آند تجزیه و به ترکیبات ساده‌تری تبدیل میشود، اضافه کرد: خروجی پیل سوختی در نهایت دی اکسید کربن (CO۲) و یا متان بوده به این ترتیب ماده سمی فنول به ترکیباتی که برای محیط زیست کم خطرتر هستند تبدیل میگردد. وی خاطر نشان کرد: این پیل سوختی قادر است پساب را در حد استاندارد تصفیه کند که بر اساس استانداردهای موجود حداکثر میزان فنول مجاز در پسابهای خروجی به آبهای سطحی یا زیرزمینی حدود یک میلی گرم بر لیتر میباشد.

این محقق با اشاره به مزایای دستاوردهای این طرح تحقیقاتی، خاطر نشان کرد: در این طرح موفق به تولید همزمان برق و حذف آلاینده فنول از پساب شدیم.

به نقل از خبرگزاری مهر

 

برچسب: #تولید #برق #مواد #سمی #صنایع #شیمیایی #دارو سازی
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن