بازدید امروز: 169
بازدید دیروز: 491
بازدید ماه جاری: 76203
بازدید امسال: 40052
بازدید کل: 822147
اخبار

کد خبر : ۵٢٠۴
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠١/٢۴
بازدید : ۶٣۵

اندازه‌گیری همزمان چندین گونه‌ دارویی با نانوحسگرها


محققان دانشگاهی موفق به ساخت نانوحسگری شده‌اند که قادر است به صورت همزمان چندین گونه‌ی دارویی را اندازه‌گیری کند.


اندازه‌گیری همزمان چندین گونه‌ دارویی با نانوحسگرها

به گزارش خبرگزاری مهر، هادی بیت الهی، یکی از محققان این طرح ، عنوان کرد: در این پژوهش، نانوحسگری ساخته شده که امکان اندازه‌گیری همزمان این گونه‌ها را در نمونه‌های حقیقی فراهم کرده است.این حسگر می‌تواند در اندازه‌گیری همزمان و انفرادی دوپامین، ملاتونین، متیونین و کافئین ،در مراکز تشخیصی و درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برای این منظور نانوحسگری الکتروشیمیایی بر پایه‌ی الکترود خمیر کربن اصلاح شده با نانومیله‌های اکسید روی و اصلاحگر شیمیایی مناسب ساخته شده است، افزود: استفاده از نانومیله‌های اکسید‌روی به دلیل خواص منحصر به فرد آن، نظیر نسبت سطح به حجم بالا و رسانایی الکتریکی مناسب باعث افزایش حساسیت روش و بهبود حدتشخیص شده است.

به گفته‌ی این محقق، سایر مزایای نانوحسگر ساخته شده را می‌توان سادگی و سرعت ساخت مناسب، حد تشخیص پایین و قابلیت استفاده‌ی مجدد برشمرد.

بر اساس اعلام ستاد نانو، نانو حسگر مذکور با ترکیب کردن  پودر گرافیت، نانو میله‌های اکسید روی، اصلاحگر و روغن پارافین ساخته شده و با روش‌هایی مانند SEM مورد ارزیابی قرار گرفته است.این نانوحسگر به روشی ساده و با استفاده از مواد ارزان تهیه شده است. نتایج این طرح در صنایع غذایی و دارویی قابل استفاده خواهد بود.

دوپامین، ملاتونین، متیونین و کافئین مواد دارویی یا غذایی هستند که اندازه گیری همزمان آن‌ها بر روی الکترودهای معمول مانند طلا، پلاتین و یا گرافیت امکان پذیر نیست. لذا ساخت حسگری که بتواند این گونه‌ها را به صورت همزمان تعیین کند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

این کار تحقیقاتی حاصل تلاش‌های دکتر هادی بیت الهی، عضو هیأت علمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان، دکتر علی مصطفوی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید با هنر کرمان، و الهه ملا اکبری، دانشجوی دکترای شیمی تجزیه دانشگاه شهید با هنر کرمان، است. نتایج این پژوهش در مجله‌ی Sensors and Actuators B: Chemical (جلد ۲۰۸، شماره ۱، سال ۲۰۱۵، صفحات ۱۹۵ تا ۲۰۳) به چاپ رسیده است.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب:
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن