بازدید امروز: 108
بازدید دیروز: 181
بازدید ماه جاری: 62088
بازدید امسال: 29552
بازدید کل: 811647
اخبار

کد خبر : ۵٣٣٩
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠١/٢٧
بازدید : ۴٩٢

نظریه پرداز کافی در حوزه علوم انسانی نداریم


معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه خوارزمی گفت: نظریه پرداز کافی در علوم انسانی نداریم و افرادی هم که نظریه پردازی انجام می دهند در مورد جامعه ایران نمی توانند تئوریهای خوبی ارائه دهند.


نظریه پرداز کافی در حوزه علوم انسانی نداریم

حجت الاسلام علی اکبر ایمانی در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به سوالی در خصوص شرایط علوم انسانی در دانشگاه ها گفت: مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده اند که باید در علوم انسانی تحولی ایجاد شود، چراکه ما آن متونی که در علوم انسانی داریم همه ترجمه ای و غربی است و متاسفانه در خصوص متون علوم انسانی کار زیادی انجام نداده ایم.

وی افزود: پس از انقلاب توقع این بود که با توجه به نگاهی که به دین و باور های مردم وجود دارد و چون ما متون غنی دینی داریم و باید متون علوم انسانی اسلامی می شد و این نیازمند این است که افرادی بر روی این متون کار کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه فرهنگ نشات گرفته از علوم انسانی است، گفت: امروز علوم انسانی فرهنگ هر جامعه ای را می سازد و علوم پایه مانند فیزیک، شیمی، ریاضی، تاثیری در فرهنگ جامعه و مردم ندارد و به همین دلیل است که در برخی مسائل فرهنگی به دلیل عدم کار بر روی مبانی علوم انسانی مشکل داریم، چراکه نظریه پردازان کافی در این حوزه نداریم و افرادی هم که نظریه پردازی انجام می دهند چون زیرساخت های فکریشان از منابع غربی تامین شده لذا در مورد جامعه ایران نمی توانند تئوری های خوبی را مطرح کنند.

حجت الاسلام ایمانی با اشاره به موضوع وحدت حوزه و دانشگاه و ارتباط آن با بومی شدن علوم انسانی اظهار داشت: آنچه در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه مد نظر امام راحل بود محقق نشد و تنها به این اکتفا کردیم که طلبه هایی در دانشگاه حضور داشته باشند و برخی از اساتید دانشگاه وارد مراکز حوزوی شوند و به موضوعات اصلی توجهی نشد، منظور از وحدت این نیست که ما در حوزه در مورد شیمی و فیزیک و جبر و مثلثات و دانشگاه در مورد فقه و اصول و درس خارج صحبت کنیم، بلکه منظور، وحدت در هدف بوده است و اگر به همین شکل وحدت حوزه و دانشگاه در علوم انسانی عمل کنیم در مباحث بومی شدن علوم انسانی هم توفیق زیادی نخواهیم داشت.

وی افزود: در حوزه علوم انسانی اگر بخواهیم کار تاثیر گذاری انجام دهیم باید حوزه های علمیه وارد کار شوند و دانشگاه ها در متون علوم انسانی از تولیدات حوزه استفاده کند تا بتوانیم در کنار دیگر کارها شاهد بومی شدن علوم انسانی باشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه خوارزمی در پاسخ به این سوال که چقدر تحول ایجاد شده در علوم انسانی موثر و رضایت بخش بوده، گفت: ما منکر تحول در علوم انسانی در این چند سال نیستیم، اما در قدم های اولیه هستیم و این پیشرفت قطعا رضایت بخش نیست و حوزه و دانشگاه نتوانستند به چشم اندازی که رهبری فرموده اند برسند و همان سبک گذشته خود را ادامه می دهند.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب:
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن