بازدید امروز: 107
بازدید دیروز: 231
بازدید ماه جاری: 75650
بازدید امسال: 39499
بازدید کل: 821594
اخبار

کد خبر : ۵۵٢٣
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٢/٠٢
بازدید : ۶١٣

۱۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی با تولید تجهیزات مخازن نفتی


محققان ایرانی این‌بار توانستند با تولید انواع سیستم‌های آب‌بندی و تجهیزات تنفسی مخازن، در حدود ۱۰ میلیون دلار در ارز کشور صرفه‌جویی کنند.


۱۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی با تولید تجهیزات مخازن نفتی

به گزارش خبرگزاری مهر، خسرو کهریزی، فعال حوزه دانش بنیان در بخش نفت و گاز و پتروشیمی در مورد حوزه فعالیت‌های انجام‌شده در این بخش اظهار کرد: این شرکت دانش‌بنیان، تولیدکننده انواع سیستم‌های آب بندی (Roof Sealing System) و تخلیه آب باران (Roof Drainage System) مخازن نفت شناور، انواع تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی مخازن از قبیل انواع Bladder Tank و انواع Deluge Valve، انواع تجهیزات فرآیندی و تنفسی مخازن سقف ثابت و شناور و سیستم‌های شناور مکش سیال و فوم است که ضمن مبرا ساختن نیازهای حوزه نفتی در اقتصاد کشور به میزان بسیار بالایی مثبت عمل می‌کند.

وی افزود: با توجه به نیاز مبرم کشورمان و همچنین با در نظر گرفتن سرمایه ملی، تیم تحقیقاتی این شرکت دانش‌بنیان توانسته است با آموزش نخبگان در حوزه طراحی و توسعه، به مبرا ساختن نیازات در حوزه نفت و پالایش بپردازد.

رقابت فناوران ایرانی با آمریکا و انگلستان 

مدیرعامل شرکت «پترو انرژی خلیج‌فارس» ضمن تاکید بر وجود رقبای بزرگ تولیدکننده‌های نفتی بیان کرد: این شرکت دانش‌بنیان از سال ۱۳۸۰ آغاز به‌کارکرده و مدعی است که نخستین تولیدکننده سیستم‌های نفتی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی است و با طراحی و تحقیق به توسعه محصولات می‌پردازد. این موضوع در صورتی است که تمامی محصولات تولیدشده در این شرکت دانش‌بنیان در گذشته از کشورهای امریکا و انگلستان وارد کشور می‌شد، در صورتی که هم‌اکنون توانسته‌ایم با رعایت استانداردهای بین‌المللی، هم‌طراز و هم‌رده دو ابرقدرت خارجی شویم.

این فعال حوزه فناوری با اشاره به نبود اطمینان به محصولات داخلی به‌ویژه در حوزه نفتی بیان کرد: متأسفانه در بسیاری از موارد شاهد آن هستیم که تقاضاکنندگان بدون بررسی نمونه‌های تولیدی داخل، اقدام به خرید سیستم‌های خارجی می‌کنند و این تنها به دلیل نبود اطمینان به نمونه‌های داخلی است. 

وی در مورد مقایسه نمونه داخلی با مشابه خارجی آن گفت: این شرکت دانش‌بنیان با تولید محصولات باکیفیت مدعی آن است که نمونه‌های تولیدی در داخل با نمونه‌های خارجی خود برابر است و حتی در مواقعی با بالا بردن سطح کیفی محصولات از سویی و قیمت‌های بسیار معقول‌تر از سویی دیگر برای مصرف‌کنندگان اطمینان حاصله را فراهم می‌کند. 

مدیرعامل این شرکت فناور درباره فعالیت‌های انجام شده در بازار داخلی محصولات تولیدی گفت: از فاز ۱۲ تا فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی، انبار نفت گناوه، قشم و پایانه‌های صادراتی خارک و نکا، همچنین پالایشگاه بندر عباس و ستاره خلیج از محصولات این شرکت دانش‌بنیان استفاده می‌کنند. 

کهریزی با اشاره به دیدگاه کشورهای عربی به خلیج‌فارس بیان کرد: در حوزه صادرات با توجه به نادیده گرفته شدن خلیج‌فارس، در زمینه فروش محصولات تولیدی، کشورهای عربی با ما وارد مذاکرات نمی‌شوند. به همین خاطر ما حوزه فعالیت‌های خود را محدود به آسیای میانه کرده‌ایم و امیدوارم بتوانیم با تلاش‌های خود و با بالا بردن راندمان و کیفیت کاری، بازار داخلی و بین‌المللی را در دست بگیریم.

این فعال حوزه فناوری اضافه کرد: در حال حاضر این شرکت با تکیه بر توان متخصصان داخلی نمونه اولیه بازوهای بارگیری دریایی با نام لاتین Marine Loading Arm را تولید کرده که با تولید این نمونه کشور جزء معدود کشورهای بزرگ و اقتصادی خواهد بود که به این دانش دست پیدا کرده است.

وی با اشاره به توان داخلی این شرکت دانش بنیان بنیان کرد:‌ شرکت پترو انرژی خلیج فارس به عنوان یک شرکت ایرانی و با تکیه بر دانش داخلی خود اقدام به تولید این بازوی High Tech کرده است، در صورت حمایت شرکت های داخلی و سازمان و ارگان های بزرگ نفتی به ازاء هر دستگاه، از خروج ارز بیش از یک میلیون دلار خواهد شد.

کهریزی با اظهار امیدواری در به ثمر رساندن پروژه‌های نفتی و تبدیل علم به عمل گفت: برای پیشرفت و مبرا ساختن نیازهای نفتی، نیازمند کمک‌های مسئولان و به‌ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستیم که امیدواریم با کمک‌های مستمر این نهاد بتوانیم با کیفیتی مناسب‌تر از قبل گام برداریم.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: #۱۰ میلیون #دلار #صرفه‌جویی #ارزی #تولید #تجهیزات #مخازن #نفتی
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن