بازدید امروز: 190
بازدید دیروز: 249
بازدید ماه جاری: 61240
بازدید امسال: 28704
بازدید کل: 810799
اخبار

کد خبر : ۵۵۶٢
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٢/٠۴
بازدید : ۶٣٧

نجات زمین با نسل جدید فوتوسنتز مصنوعی


گروهی از محققان در آمریکا طی اقدامی بی سابقه سیستم هیبریدی ارایه کرده اند که از فرآیند فوتوسنتز تقلید می کند. این سیستم جدید ترکیبی از باکتری و نانوسیمهای نیمه هادی است.


نجات زمین با نسل جدید فوتوسنتز مصنوعی

به گزارش خبرگزاری مهر، این دستاورد جدید توسط محققان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی و دانشگاه کالیفرنیا در برکلی ارایه شده است و به نظر می رسد تحولی بزرگ در الگوبرداری از فرآیندهای طبیعی باشد.

به گفته محققان در سیستم مصنوعی جدید آب، نور خورشید و دی اکسید کربن به واحدهای سازنده پلاستکیهای تجزیه پذیر استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای تولید داروهای جدید و حتی سوخت زیستی استفاده کرد.

در حال حاضر گرایش به استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر به طرز فزاینده ای در سراسر جهان در حال گسترش است و هم اکنون در بسیاری از کشورها به این سطح از منابع انرژی نگاه جدی می شود اما دانشمندان به این واقعیت نیز اشاره می کنند که روشهای فعلی تولید گاز دی اکسید کربن می تواند پیامدهای نگران کننده خاص خود را نیز داشته باشد. آنها حتی معتقدند این نتایج اسف بار سریعتر از آنچه که پیش بینی می شود روی خواهد داد.

در حال حاضر یک شیوه مؤثر برای حل این مشکل به تحت کنترل درآوردن آلاینده های کربنی است تا بدین ترتیب بتوان دی اکسید کربن تولید شده در کارخانجات و خودروها را با استفاده از مواد شبه اسفنج و پلیمر جذب کرد.

با این حال برخی دانشمندان یک گام بلندتر برداشته و بر روی فناوری کار می کنند که قابلیت تبدیل این گاز گلخانه ای به محصولات مفیدی نظیر کربنات کلسیم یا سوختهای زیستی نظیر متانول و ایزوبوتانول را داشته باشد. اما این روشها نیز کارایی چندانی ندارند.

حالا محققان در آمریکا با الگوبرداری از فرآیند طبیعی فوتوسنتز گیاهی، سیستم مدونی را ابداع کرده اند که از نور خورشید و آب برای تبدیل دی اکسید کربن به مواد شیمیایی مفید استفاده می کند.

این فرآیند که فوتوسنتز مصنوعی نام دارد گرچه ابداع چندانی جدیدی نیست اما روش نوینی که این محققان ارایه کرده اند بازدهی قابل توجهی دارد.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: #نجات #زمین #نسل #جدید #فوتوسنتز #مصنوعی
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن