بازدید امروز: 174
بازدید دیروز: 249
بازدید ماه جاری: 61224
بازدید امسال: 28688
بازدید کل: 810783
اخبار

کد خبر : ۵٩٢٩
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٢/٢٨
بازدید : ٧٠٧

اندازه‌گیری فلزات سنگین در مواد غذایی با نانو جاذب


پژوهشگران دانشگاه تهران موفق به ساخت نانوجاذبی شده‌اند که قادر است مقادیر کم فلزات سنگین را در نمونه‌های آب و مواد غذایی اندازه‌گیری کند.


اندازه‌گیری فلزات سنگین در مواد غذایی با نانو جاذب

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو؛ ملیحه داودآبادی فراهانی، مجری این طرح با بیان اینکه این نانوجاذب خاصیت مغناطیسی دارد و قابلیت استفاده‌مجدد را برای کاربر امکان پذیر می‌کند، اظهار داشت: فلزات سنگین سمی، مانند سرب و کادمیوم، می‌توانند به تدریج در بدن انسان «عمدتاً در کبد و کلیه» تجمع یافته و به سلامت فرد آسیب برساند.

وی با بیان اینکه نوزادان، به دلیل سیستم‌های کلیوی نابالغ خود، نسبت به این عناصر آسیب پذیرتر بوده و تحمل کمتری در برابر این عناصر غیر ضروری از خود نشان می‌دهند، افزود: . یکی از راه‌های ورود این فلزات به بدن انسان از طریق مصرف روزانه‌ آب و غذاست، بنابراین، نظارت بر غلظت سرب و کادمیوم در نمونه‌های آب و غذا بسیار مهم است.

داود ابادی عنوان کرد: فرایند استخراج با جاذب‌های مغناطیسی قابلیت جداسازی‌های نمونه‌ها را، حتی به صورت گزینشی، فراهم می‌آورند، از طرفی عدم نیاز به فرایند زمان بر سانتریفوژ و صاف‌کردن محلول و سرعت و ضریب تغلیظ بالا از دیگر فواید بکارگیری این نانوجاذب‌هاست.

به گفته وی، ضمن اینکه این ذرات پس از جمع‌آوری و اصلاح«در صورت لزوم» قابلیت استفاده‌ مجدد را خواهند داشت که از نتایج این تحقیقات می‌توان در صنایع غذایی و یا تصفیه آب بهره برد.

وی در ادامه افزود: جداسازی به کمک نانوجاذب‌ها دارای دقت و حساسیت بالایی بوده و می‌تواند برای اندازه‌گیری فلزات مختلف درنمونه‌ها با حجم بالا و حاوی مقادیر ناچیز از این گونه‌ها بکار رود که از این روش می‌توان در صنایع تصفیه‌ آب و یا برای پیش تغلیظ و اندازه‌گیری فلزات مختلف در ماتریس‌های متفاوت استفاده کرد.

به گفته‌ی این محقق، در این کار، نانوذرات مغناطیسی آهن توسط سیلیکا و سورفکتانت آنیونی سدیم دودسیل سولفات پوشش داده شده‌‌اند. این نانوجاذب‌ها برای پیش تغلیظ و اندازه‌گیری همزمان مقادیر بسیار کوچک کادمیوم و سرب در نمونه‌های مختلف آب و شیر خشک، با روش استخراج فاز جامد به کار رفته‌اند. میزان فلزات جذب شده با دستگاه جذب اتمی تعیین شده است.

وی گفت: تأثیرpH محیط، نوع و حجم شوینده، مقدار جاذب، زمان استخراج، شرایط واجذب و ظرفیت جاذب از موارد بررسی و بهینه شده در این کار است.

هدف این پژوهش تهیه نانوجاذب مغناطیسی با پوشش مناسب و بررسی کاربرد آن در پیش تغلیظ و اندازه‌گیری مقادیر بسیار اندک فلزات در نمونه‌های مختلف آب و نمونه‌های غذایی بوده است.
این تحقیقات از همکاری دکتر ملیحه داودآبادی فراهانی- دانش آموخته‌ دانشگاه تهران- و دکتر فرزانه شمیرانی- عضو هیأت علمی دانشگاه تهران- به دست آمده و نتایج آن در مجله‌ Journal of AOAC International (جلد ۹۷، شماره ۶، سال ۲۰۱۴، صفحات ۱۶۸۲ تا ۱۶۸۸) چاپ شده است.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: اندازه‌گیری , فلزات , سنگین , مواد غذایی , نانو , جاذب
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن