بازدید امروز: 115
بازدید دیروز: 231
بازدید ماه جاری: 75658
بازدید امسال: 39507
بازدید کل: 821602
اخبار

کد خبر : ۵٩٣٠
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٢/٢٨
بازدید : ۶٨٧

کشف راه حلی برای انتقال مستقیم دارو به مغز


محققان سال هاست به دنبال روشی هستند تا بتوانند دارو را به طور مستقیم به مغز منتقل کنند اکنون محققان کانادایی موفق به دست یافتن به این رویا شده اند.


کشف راه حلی برای انتقال مستقیم دارو به مغز

به گزارش خبرگزاری مهر، مغز دارای یکی از بهترین سیستم های حفاظتی در بدن است به طوری که از بیرون با جمجمه و از داخل به وسیله سد خونی- مغزی(BBB ) محافظت می شود. وظیفه BBB بقای هموستاز مغز و ایجاد محیطی منحصر به فرد برای مایع خارج سلولی سیستم اعصاب مرکزی (SNC‏) و کنترل ترکیبات آن است.

داروها و آلودگی های خونی به طور طبیعی قادر به انتشار غیر فعال از طریق BBB نیستند. اگرچه تعدادی از داروهایی که دارای وزن مولکولی و خاصیت چربی دوستی مناسبی هستند به طور طبیعی و آسان از BBB عبور می کنند، اما به سرعت به جریان خون بازگردانده می شوند تا مبادا خطری متوجه مغز شود.

در نتیجه، BBB مانع بزرگی برای رساندن مقادیر موثر دارو به مغز و درمان محسوب می شود. محققان سال ها در تلاش بودند تا بتوانند بر این سد غلبه کرده و موفق به انتقال دارو شوند. محققان کانادایی راه حلی را برای انتقال مستقیم دارو به مغز کشف کرده اند.

اکنون گروهی از محققان شورای ملی تحقیقات کانادا (NRC) معتقدند، راه حلی را برای غلبه بر این سد و انتقال مستقیم دارو به مغز یافته اند که می تواند آغازی برای درمان بیماری های سختی باشد که به بن بست رسیده اند. محققان این انتقال را با کمک آنتی بادی های تک دامنه ای با نام  SDA انجام می دهند.

در این روش، مولکول ها به یکدیگر متصل شده و این تصور را به BBB منتقل می کنند که بایستی از سد محافظتی عبور کرده و جزو مواد خطرناک به حساب نمی آیند. در نتیجه انتقال می تواند به شکلی کامل و دقیق انجام شود. محققان امیدوارند تا با استفاده از این روش بتوانند داروهای شیمیایی را با موفقیت از این سد عبور داده و مستقیم به مغز منتقل کنند.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: کشف , راه حلی , انتقال , مستقیم , دارو , مغز
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن