بازدید امروز: 157
بازدید دیروز: 231
بازدید ماه جاری: 75700
بازدید امسال: 39549
بازدید کل: 821644
اخبار

کد خبر : ۶٠۶۵
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٣/٠٢
بازدید : ٧٠۵

ورود ۹ داروی نوترکیب جدید به بازار تا دوسال آینده


دبیرستاد زیست فناوری در افتتاحیه سومین جشنواره زیست فناوری از ورود ۹ داروی نوترکیب به بازار تا دو سال آینده خبر داد.


ورود ۹ داروی نوترکیب جدید به بازار تا دوسال آینده

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی قانعی در افتتاحیه سومین جشنواره زیست فناوری، گفت: اکنون سند زیست فناوری به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و ما هم مطابق برنامه ستاد نسبت به سند در حال اقدام هستیم.

وی افزود: ما در سال گذشته شاهد بودیم که مقام معظم رهبری از فعالان حوزه فناوری تقدیر کردند و بر اهمیت این حوزه تاکید فراوانی داشته اند. در این راستا معاونت علمی هم به حوزه زیست فناوری اهمیت داده است.

قانعی در خصوص وضعیت زیست فناوری کشور، گفت: در حال حاضر به برکت محققین کشور، با توجه به همه تحریم ها و محدودیت ها، توانسته ایم رتبه ۱۲ تولید داروهای نوترکیب را در جهان، رتبه اول تولید داروهای نوترکیب را در خاورمیانه، رتبه اول تولید علم زیست فناوری را در منطقه، رتبه ۱۵ تولید علم زیست فناوری را در جهان به خود اختصاص دهیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دومین تولیدکننده داروی فاکتور ۷ در جهان هستیم، گفت: جایگاه ایران از نظر تولید علم ارتقا یافته به صورتی که توانسته ایم از نظر کیفی از رتبه ۱۰۶ در سال ۲۰۱۰ به رتبه ۷۸ در سال ۲۰۱۳ برسیم.  

به گفته قانعی، بنا بر سند زیست فناوری ۶ وزارتخانه و وزرای آن در حوزه زیست فناوری فعالیت می کنند. 

دبیر ستاد زیست فناوری اظهار داشت: خوشبختانه تا برنامه سوم، سند زیست فناوری نداشتیم ولی در برنامه چهارم سندی تدوین شد که باید بر اساس آن تا پایان برنامه پنجم، ۱۶ هزار بیوتکنولوژیست در کشور داشته باشیم و این در حالی است که ۱۵ هزار زیست فناور در کشور داریم همچنین از نظر علمی توانسته ایم بین رتبه های ۱۳ تا ۱۵ در گردش باشیم.  

دبیر ستاد زیست فناوری با بیان اینکه اکنون ۳۰ شرکت فعال صنعت غذایی در حوزه زیست فناوری فعالیت می کنند، گفت:  خوشبختانه وابستگی تکنولوژی در حوزه تجهیزات به کشورهای دیگر کم شده است و این تجهیزات و ابزار زیست فناوری توسط محققان خودمان در کشور ساخته می شود.

قانعی با تاکید بر اینکه تا دو سال آینده ۹ داروی نوترکیب دیگر را وارد بازار می کنیم، تصریح کرد: در حوزه زیست فناوری کشاورزی رتبه اول منطقه را داریم و توانسته ایم ۱۳ محصول در حوزه کشت بافت، ۱۰ محصول کود زیستی و ۵ آفت کش را تولید کنیم.

دبیر ستاد زیست فناوری گفت: بر اساس سند زیست فناوری قرار است تا ۱۰ سال آینده بتوانیم ۳ درصد بازار جهانی را از محل تولید محصولات زیست فناوری به دست آوریم.

وی با اشاره به یکی از مشکلات در حوزه زیست فناوری گفت: فارغ التحصیلان ما نمی توانند در صنعت فعالیت داشته باشند که ما برای برطرف کردن این مشکل، برنامه هایی داریم.

قانعی افزود: بنا داریم تا امسال در شهریور ماه واکسن سازهایی را از کشورهای مسلمان دعوت کنیم و برنامه آموزشی را در این زمینه برای آنها داشته باشیم.

دبیر ستاد زیست فناوری همچنین از برنامه های ترویجی در حوزه زیست فناوری، گفت: اکنون نظام دانش آموزی را شکل داده ایم و در این خصوص با آموزش و پرورش برنامه هایی را در دست اجرا داریم. این برنامه ترویجی به صورت پایلوت از آمل آغاز شده است.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: ورود, ۹ , داروی , نوترکیب , جدید , بازار , دو, سال , آینده
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن