بازدید امروز: 73
بازدید دیروز: 231
بازدید ماه جاری: 75616
بازدید امسال: 39465
بازدید کل: 821560
اخبار

کد خبر : ۶٠٨٠
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٣/٠٢
بازدید : ٧۴٢

گونه‌های بومی دارويی در مناطقی از دامنه های البرز احيا می‌شوند


احياء گونه‌های بومی دارويی در راستای حفظ منابع با ارزش خاك و آب كشور و توسعه پايدار گياهان دارويی در مناطق كالپوش و فولاد محله دامنه های البرز در حال انجام است.


گونه‌های بومی دارويی در مناطقی از دامنه های البرز احيا می‌شوند

ريحانه نيكخواه مدير پروژه مهر گياه در گفتگو با خبرنگار مهر بيان كرد: در دامنه‌های جنوبی البرز به دليل ارتفاعات، تنوع اقليمی مناسب گياهان دارويی وجود دارد به گونه‌ا‌ی كه گياهان دارويی بومی نايابی در اين منطقه مشاهده می شود.

وی در ادامه با اشاره به اينكه در اين مناطق جوامع محلی براي توانمندسازی گروه‌های حفاظت از گياهان محلی وارد عمل شدند، گفت: در مزارع، اراضي شيب‌دار و حاشيه جنگل برای حفظ گونه‌های بومی از افراد محلی كمك گرفته شده ابتدا شناسایی گونه‌های دارويی بومی انجام و پس از آن تحقيقات برای جلوگيری از آسيب و انقراض اين گونه‌ها آغاز شد.

مدير پرو‍ژه مهر گياه عنوان كرد: در اين زمينه نياز به اطلاع رسانی درست و دقيق به مردم داريم. پس از آن بايد هماهنگی مناسبی با مسئولان مربوطه ايجاد شود تا پس از تحقيقات و انتخاب چند گونه در حال انقراض با كمک جوامع محلی آموزش ديده احياء گونه‌ها آغاز شود.

وي درباره حمايت‌های انجام شده از پروژه مهر گياه گفت: ستاد گياهان دارويي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوری برای حمايت از اين پروژه مبلغي را به عنوان وام در اختيار گروه قرار داد، همچنين صندوق مهر و دفتر عمران سازمان ملل نيز همكاری های خوبی با ما داشتند.

مدير عامل شركت دانش بنيان سينا گل بيان كرد: حفظ منابع با ارزش خاك و آب و جلوگيري از تخريب آنها بر عهده هر فردی است در اين راستا قصد داريم اين پروژه را گسترش دهيم زيرا تنها راه نجات اكوسيستم و گونه‌های بومی در پروژه‌هايی همچون مهر گياه است.

وي اظهار كرد: تا كنون بيش از ده‌ها گروه علمی و مردمی برای بازديد و تبادل تجربه به منطقه آمدند و منتظر نتايج در پايلوت مورد نظر هستيم تا پس از آن در كل كشور شاهد گسترش پروژه باشيم. ضمن اينكه اين پروژه ها اقدامی برای كارآفرينی و استفاده از ظرفيت‌های كشور است.

نيكخواه با اشاره به اينكه در اين پروژه هدف توسعه پايدار گياهان دارویی است، گفت:خوشبختانه در مسير اجرای اين پروژه موفق شديم دولتمردان را متقاعد كنيم كه نخست بايد بر روی پايداری گونه های گياهان دارويی برنامه ريزي شود و پس از آن به سراغ صنعت رفت.

وي عنوان كرد: در شركت سينا گل مشغول فعاليت بر روي همين مسئله در گياه شيرين بيان هستيم و در مناطق جنوبي دامغان گونه باارزشي از اين گياه را شناسايي كرديم و در حال مذاكره با شركتي در ايتاليا براي صادرات پودر و عصاره اين گياه هستيم.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: گونه‌های , بومی , دارويی , مناطقی , دامنه های , البرز , احيا
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن