بازدید امروز: 171
بازدید دیروز: 491
بازدید ماه جاری: 76205
بازدید امسال: 40054
بازدید کل: 822149
اخبار

کد خبر : ٧١٩۵
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٣/١٨
بازدید : ٧١٠

کاهش داوطلبان کنکور ۹۴/ نحوه پذیرش در رشته های هنر تغییر کرد


رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از تغییر در شیوه پذیرش رشته های هنر خبر داد و گفت: بر اساس این تغییر پذیرش به صورت متمرکز خاص صورت می گیرد.


کاهش داوطلبان کنکور ۹۴/ نحوه پذیرش در رشته های هنر تغییر کرد

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ابراهیم خدایی امروز در نشست خبری آزمون سراسری سال ۹۴ در محل سازمان سنجش با اشاره به تغییراتی که در آزمون سال ۹۴ نسبت به دوره های گذشته رخ داده است، گفت: یک تغییر محتوایی و چند تغییر اجرایی در این دوره از آزمون داریم.

وی افزود: روند برگزاری آزمون به دلیل تقارن با ماه رمضان جلوتر افتاد و آزمون در روزهای ۲۱ و ۲۲ خردادماه برگزار می شود. همچنین آزمون ها امسال تجمیع شد . به دلیل کاهش تعداد داوطلبان آزمون ها در دو روز تجمیع شد و در صبح ۲۱ خرداد آزمون گروه علوم ریاضی و فنی و گروه علوم انسانی و در بعد از ظهر ۲۱ خرداد آزمون گروه هنر و در صبح ۲۲ خرداد آزمون گروه علوم تجربی و در بعد از ظهر  ۲۲ خرداد آزمون گروه زبان های خارجی برگزار خواهد شد.

تغییر نحوه پذیرش در رشته های گروه هنر

رئیس سازمان سنجش به تغییر نحوه پذیرش در رشته های گروه هنر اشاره و خاطرنشان کرد: وضعیت پذیرش از نیمه متمرکز به نیمه متمرکز خاص تغییر کرده است. به این ترتیب که پیش از این اسامی معرفی شدگان برای آزمون های عملی در مهرماه معرفی می شدند و بهمن ماه به دانشگاه ها راه می یافتند اما امسال آزمون های عملی در مردادماه برگزار می شود و نتایج نهایی آنها همراه با دیگر داوطلبان در شهریورماه اعلام شده و پذیرش در مهرماه صورت می گیرد.

وی افزود: داوطلبانی که در تقاضانامه ثبت نامی خود گروه هنر را انتخاب کرده اند اما رشته های عملی گروه هنر که نیاز به آزمون علمی است و اعلام شده است را انتخاب نکرده اند و یا نیاز دارند انتخاب خود را تغییر دهند می توانند همزمان با دریافت کارت وجه آزمون عملی را هم پرداخت کنند و آن رشته ها را انتخاب کنند.

خدایی اظهار داشت: نتایج و فرآیند اجرایی انتخاب رشته نیز امسال زودتر از سال گذشته اعلام می شود.

وی تغییر دیگر را موضوع سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران اعلام کرد و گفت: این تغییر ممکن است در زمان پذیرش افراد در رشته های پرمتقاضی تاثیر داشته باشد.

کاهش تعداد داوطلبان کنکور سراسری سال ۹۴

رئیس سازمان سنجش از کاهش تعداد داوطلبان کنکور سراسری سال ۹۴ خبر داد و گفت: تعداد داوطلبان امسال ۸۷۷ هزار و ۸۳۵ نفر است که نسبت به سال گذشته ۱۵۳ هزار نفر کاهش داشته است. ۵۸.۸۲ درصد داوطلبان امسال زن و ۴۱.۱۸ درصد داوطلبان مرد هستند.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به تعداد داوطلبان در گروه های آزمایشی مختلف گفت: با توجه به اینکه برخی از داوطلبان در دو یا سه گروه آزمایشی شرکت کردند تعداد کارت صادره برای آزمون سراسری یک میلیون و ۲۹ هزار و ۶۲۷ کارت است.

صدور یک میلیون و ۲۹ هزار و ۶۲۷ کارت

وی افزود: بیشترین متقاضی در گروه علوم تجربی با تعداد ۴۹۷ هزار و ۸۴۵ نفر است که ۶۴.۹۷ درصد زن و ۳۵.۰۳ درصد مرد هستند. در گروه علوم ریاضی و فنی ۱۸۱ هزار و ۲۹۹ نفر شرکت کرده اند که ۳۶.۷۷ درصد زن و ۶۳.۲۳ درصد مرد هستند. در گروه علوم انسانی ۱۸۱ هزار و ۷۱۹ نفر شرکت کرده اند که ۶۲.۷۰ درصد زن و ۳۷.۳۰ درصد مرد هستند.

خدایی یادآور شد: تعداد ۱۰ هزار و ۷۰۰ نفر منحصرا در گروه هنر و تعداد ۵۶ هزار و ۲۵۰ نفر مجموع تمامی متقاضیان گروه هنر هستند و تعداد ۶ هزار و ۲۷۲ نفر منحصرا در گروه زبان های خارجی و تعداد ۱۱۲ هزار و ۱۵۴ نفر مجموع تمامی متقاضیان گروه زبان های خارجی هستند.

وی گفت: آزمون سراسری سال ۹۴ چهل و پنجمین دوره کنکور است که در ۳۶۵ شهر، ۱۷ کشور خارجی و ۴۸۳ حوزه امتحانی برگزار می شود. البته با وجود کاهش تعداد داوطلبان تعداد حوزه های امتحانی کاهش نیافته است.

معرفی مسن ترین و جوان ترین داوطلبان کنکور ۹۴

رئیس سازمان سنجش درباره مسن ترین و جوان ترین داوطلبان کنکور ۹۴ گفت: ابوتراب صالحی متولد ۱۳۱۴ با ۸۰ سال سن از استان همدان شهر کبودرآهنگ در گروه علوم تجربی مسن ترین داوطلب و عطیه امیریان متولد ۱۳۷۹ با ۱۵ سال سن از استان خراسان رضوی شهر مشهد در گروه زبان های خارجی جوان ترین شرکت کننده در آزمون هستند.

وی درباره ظرفیت پذیرش در آزمون سراسری ۹۴ گفت: ظرفیت های وزارت بهداشت هنوز نهایی و اعلام نشده است اما با توجه به ظرفیت های اعلامی از سایر دانشگاه ها کاهشی در زیرنظام ها و دوره ها دیده نمی شود. ظرفیت همانند سال گذشته است و پس از نهایی شدن ظرفیت رشته های پر متقاضی از سوی وزارت بهداشت، ظرفیت نهایی در مردادماه اعلام می شود.

ظرفیت های پذیرش تغییری نمی کند

خدایی تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۴ را همان ۲۵ درصد اعلام کرد و گفت: انتخاب رشته هم همانند سال گذشته به دو بخش رشته های با آزمون و بدون آزمون تقسیم می شود و شیوه پذیرش در دانشگاه آزاد نیز همانند سال گذشته در دو بخش با آزمون و بدون آزمون صورت می گیرد.

اعلام نتایج اولیه در هفته اول مرداد / اعلام نتایج نهایی در شهریور

وی خاطرنشان کرد: نتایج اولیه به همراه کارنامه داوطلبان تا هفته اول مردادماه اعلام می شود. سال گذشته اعلام نتایج اولیه در روزهای ۱۲ تا ۱۵ مرداد صورت گرفت اما با توجه به تعطیلات عید فطر اعلام نتایج پس از آن صورت خواهد گرفت. انتخاب رشته هم تا ۱۰ مردادماه شروع می شود و تا اواسط مردادماه به پایان می رسد. نتایج نهایی کنکور ۹۴ در روزهای ۱۰ تا ۲۰ شهریورماه اعلام خواهد شد. نیمه متمرکز ها نیز همچون گذشته در دهه اول مهرماه اعلام می شود.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: کاهش , داوطلبان , کنکور , ۹۴ , نحوه , پذیرش , رشته های, هنر , تغییر
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن