بازدید امروز: 60
بازدید دیروز: 231
بازدید ماه جاری: 75603
بازدید امسال: 39452
بازدید کل: 821547
اخبار

کد خبر : ٧٢٠٠
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٣/١٩
بازدید : ۶٧٠

دستورالعمل زنگنه درباره توسعه میادین گازی و نفتی توسط دانشگاه‌ها


معاون وزیر نفت از ابلاغ دستورالعمل توسعه میادین نفت و گاز و اجرای طرح‌های این بخش توسط دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی خبر داد.


دستورالعمل زنگنه درباره توسعه میادین گازی و نفتی توسط دانشگاه‌ها

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا مقدم امروز در چهارمین کنگره ملی مهندسی نفت ایران با اشاره به دارا بودن کشورمان به بالاترین ذخایر نفت و گاز در دنیا، گفت: آمارهای دریافتی از منابع طبیعی نفت و گاز نشان می‌دهد که تاکنون در حدود هشت هزار میلیارد دلار از این منابع با قیمت نفت حدود ۱۰۰ دلار در ایران تولید و مصرف شده است.

وی با بیان اینکه چنانچه فناوری را در این بخش توسعه دهیم، می‌توانیم اعداد و ضریب برداشت را در حوزه نفت و گاز ارتقا دهیم و ارزش این منابع را به دو برابر برسانیم، افزود: اگرچه در بحث اکتشافات میادین گازی در ابتدای راه هستیم و ذخایر گازی کشور ما به مراتب فراتر از این مقدار است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت با تاکید بر اینکه در دنیا در کنار امنیت انرژی، به موضوع رشد اقتصادی، رفاه اجتماعی و مسائل محیط زیستی نیز اهمیت داده می‌شود، خاطر نشان کرد: بدون استفاده از تکنولوژی، تعامل میان این پارامترها برقرار نخواهد شد.

مقدم با تاکید بر لزوم انتقال تکنولوژی در این بخش گفت: تنها با رشد و گسترش تکنولوژی در آینده می‌توان سهم اصلی خود را از منابع نفت و گاز به دست آورد.

وی با بیان اینکه نفت و گاز یک دارایی محسوب شده و محصول تولیدی نیستند، اضافه کرد: این موضوع که منابع نفتی و گازی جزو درآمدهای متغیر است به اشتباه وارد اقتصاد کلان شده است، اما باید توجه داشت که نفت و گاز به منزله دارایی محسوب می‌شود و با تولید ارزش افزوده می‌توان ارزش آن را افزایش داد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت با اشاره به کشورهای پیشتاز در امر تکنولوژی، تاکید کرد: ما باید به قدرت طراحی در تولید محصولات برسیم و تنها مصرف‌کننده تکنولوژی نباشیم.

مقدم درباره تجاری‌سازی فناوری نفت و گاز تاکید کرد و گفت: باید از علم سیاستگذاری و مدیریت فناوری بهره کامل ببریم و با تکیه بر این ویژگی‌ها، نظام نوآوری را برقرار کنیم.

وی از تدوین نظام نوآوری ملی با تکیه بر اقتصاد دانش بنیان در این بخش خبر داد و گفت: در این زمینه باید از ظرفیت‌های آموزش عالی بهره ببریم. بر این اساس طبق دستور وزیر نفت، ۵۲ مخزن اساسی در بخش نفت و گاز که حدود ۱۳۰ میلیارد بشکه ذخایر نفتی و گازی محسوب می‌شود، در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی قرار می‌گیرد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت این اقدام را در اختیار قرار دادن کامل توسعه تکنولوژی ذخایر نفت و گاز به دست‌ دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی عنوان کرد و گفت: این یک میدان وسیع نفت و گاز خواهد بود که می‌تواند در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد.

مقدم افزود: اولین دستورالعمل در این زمینه به بازیگران این عرصه که همان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی هستند، به عنوان دستورالعمل ساختار سازمانی اجرای این طرح ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه این طرح در جهت پیوند دانشگاه و صنعت با تکیه بر اصول نظام نوآورانه فناوری به اجرا درمی‌آید، اظهار امیدواری کرد: این طرح فضایی را برای توسعه تکنولوژی بخش نفت و گاز در کشور فراهم می‌کند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت با اشاره به این دستورالعمل، به برنامه‌های سیاست‌گذاری و نظارت در این بخش اشاره کرد و گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، اجرای کامل این دستورالعمل نیازمند ۳۴ آئین‌نامه خواهد بود که در بحث بخش زیرساختی، دانشگاه‌ها باید وارد یک ساختار حرفه‌ای شوند تا توسعه میادین نفتی و گازی به بلوغ تجاری‌سازی برسند.

مقدم همچنین از تشکیل شورای مشورتی در سطح بین‌المللی برای ایجاد ارتباط میان نهادهای سیاستگذاری و اجرایی در این بخش خبر داد.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: دستورالعمل , زنگنه , توسعه , میادین , گازی , نفتی , دانشگاه‌ها
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن