بازدید امروز: 80
بازدید دیروز: 231
بازدید ماه جاری: 75623
بازدید امسال: 39472
بازدید کل: 821567
اخبار

کد خبر : ٧٢١٢
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٣/١٩
بازدید : ۶۶٧

نرخ ضریب برداشت نفت ۷۰ درصد می‌شود


رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه برداشت 35 درصدی نفت در صنایع پیشرفته منسوخ شده است، از برنامه ریزی صاحبان صنایع هیدروکربنی برای حرکت به سمت نرخ برداشت ۷۰ درصد خبر داد.


نرخ ضریب برداشت نفت ۷۰ درصد می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا کاتوزیان در چهارمین کنگره ملی مهندسی نفت ایران که امروز در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، با اشاره به برداشت مستقیم از منابع نفت و گاز که به حدود ۱۵۰ سال پیش برمی گردد، گفت: تمرکز عمده منابع هیدروکربنی در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس اهمیت ژئوپولیتیکی این منطقه را افزایش داده و بر این اساس حساسیت منابع کشور ما نیز بیش از گذشته است.

وی با بیان اینکه نوسانات قیمت ارز، تولید، افت و خیز در بازار عرضه و تقاضا و ورود تکنولوژی های جدید رقابت در صنعت نفت را با چالش روبرو کرده است، افزود: شناخت چالش ها و فرصت های اصلی صنعت نفت و گاز از مولفه های مهم برنامه ریزی برای آینده محسوب می شود.

کاتوزیان با اشاره به رشد جمعیت به عنوان چالش اصلی امروز جهان خاطرنشان کرد: طی ۵۰ سال اخیر رشد جمعیت دو برابر شده و در همین زمان خاورمیانه با رشد جمعیت ۴ برابری مواجه بوده است. این به این معنی است که این رشد جمعیت از ۷ میلیارد نفر در شرایط فعلی به ۹ میلیارد نفر تا ۲۰ سال آینده خواهد رسید که متناسب با این افزایش جمعیت، شاهد رشد استفاده از انرژی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه چالش آینده جهان رشد تقاضای انرژی است، گفت: موضوع کنترل تولید کربن و مسائل زیست محیطی و تعهدات بین المللی نیز از دیگر موضوعاتی است که تولیدکنندگان نفت و گاز را دچار محدودیت و صرف هزینه های بیشتری خواهد کرد. البته مطالعات نشان می دهد که تا ۳۵ سال آینده بحران عمده ای به لحاظ کمبود منابع هیدروکربنی وجود نخواهد داشت، اما با این حال تقاضای بالای انرژی بر لزوم اکتشاف منابع جدید نفت و گاز تاکید دارد.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه در علوم مرتبط با زمین، مکانیک خاک و سنگ شناسایی سنگ‌های حاوی نفت و گاز باید با استفاده از فناوری های جدید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: همانطور که اکتشاف پارس جنوبی به عنوان یک میدان غول آسای گازی و یک منبع عظیم انرژی برای ما رشد اقتصادی و قدرت کسب و کار به وجود آورد، اکتشافات جدید و بهره برداری از تکنولوژی های روزآمد می تواند بازارهای بزرگتر و شرایط بهتر اقتصادی را فراهم کند.

کاتوزیان با تغییر نگاه در برداشت از منابع نفت و گاز راه حل رفع چالش تقاضای بالای انرژی را بهره‌گیری از تکنولوژی های جدید در افزایش ضریب برداشت منابع نفت و گاز عنوان کرد و گفت: امروز در صنایع پیشرفته نفت، نرخ برداشت ۳۵ درصد به یک موضوع تاریخی و متعلق به گذشته تبدیل شده و این در حالی است که حرکت به سمت نرخ برداشت ۷۰ درصد در برنامه بسیاری از شرکت های بزرگ و صاحبان منابع هیدروکربنی قرار گرفته است. به نحوی که برای نمونه استفاده از تکنولوژی های جدید در یکی از میدان های نفتی ابوظبی در حال تست و بکارگیری است که میزان برداشت را تا ۱۰ برابر افزایش می دهد.

وی بر لزوم همکاری و مشارکت مناسب میان دولت، شرکت های بین المللی و شرکت های داخلی عملیاتی در قالب قرارداد همکاری تاکید کرد و افزود: در این قرارداد باید انتقال تکنولوژی، سهم ساخت داخل و آموزش و بهره مندی از منابع به درستی دیده شود تا بتوان پاسخگوی نیاز روز کشور در حوزه ازدیاد برداشت نفت و گاز بود.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اهمیت رهبری و هدایت پروژه های نفتی و گازی نیز گفت: این پروژه ها باید بدون تاخیر و با بودجه های پیش بینی شده انجام شود؛ کاهش هزینه های سربار، رقابتی کردن بهای تمام شده و نرخ بازگشت، نشان دهنده رهبری صحیح و موفق در هدایت پروژه های نفتی خواهد بود.

کاتوزیان توضیح داد: شرایط آینده اگرچه چالش هایی را برای ما بوجود خواهد آورد، اما با استفاده از تکنولوژی های جدید، مشارکت ها، همکاری ها در قالب قراردادهای جدید و ایده های نو خواهیم توانست بر این چالش ها غلبه کنیم.

به گزارش مهر، در این مراسم، محمدعلی عمادی، عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران و رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز پژوهشگاه صنعت نفت ایران با اشاره به اهداف برگزاری این کنگره از دریافت ۲۸۰ مقاله دانشگاهی به این کنگره خبر داد.

همزمان با برپایی مراسم چهارمین کنگره ملی مهندسی نفت ایران نمایشگاه جانبی از دستاوردهای محققان در این حوزه به مدت دو روز در محل پژوهشگاه صنعت نفت دایر است.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: نرخ , ضریب , برداشت , نفت
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن