بازدید امروز: 209
بازدید دیروز: 249
بازدید ماه جاری: 61259
بازدید امسال: 28723
بازدید کل: 810818
اخبار

کد خبر : ٨١۵٩
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٣/٢١
بازدید : ۶٨١

وقتی فناوری جعل و تقلب را صفر می‌کند


محققان امریکایی با استفاده از نانومارپیچ های فوق کوچک موفق به ساخت ماده منحصر به فردی شده اند که امکان تقلب و جعل در مدارک شناسایی را به صفر می رساند.


وقتی فناوری جعل و تقلب را صفر می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه واندربیلت در شهر نشویل در ایالت تنسی امریکا موفق به ساخت کوچکترین مارپیچ های پیوسته جهان از جنس طلا شده اند. این مجموعه کوچک خواص نوری منحصر به فردی را از خود بروز می دهد که امکان تقلب و جعل را به صفر می رساند و می تواند در اسناد و مدارک مهمی مانند مدارک هویتی استفاده شود.

محققان امریکایی در ساخت این مارپیچ های طلایی فوق کوچک از لیتوگرافی باریکه الکترونی بهره بردند که با به کارگیری لیزرهای فوق سریع دانشگاه واندربیلت و لابراتور  Pacific Northwest National در واشنگتن مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت.

این اولین باری نیست که محققان مارپیچ های میکروسکوپی را مورد مطالعه قرار می دهند، مطالعات گذشته بر مارپیچ هایی متمرکز شده بود که به جای میله ای شکل بودن و برخورداری از حجمی واحد از نانو ذرات هایی به شکل مجزا تشکیل شده بودند اما در مطالعه جدید، نانو مارپیچ هایی حاصل شده اند که بسیار کوچکتر از مارپیچ های قبلی هستند به طوری که ۱۰۰ نانو مارپیچ با پهنای کمتر از یک صدم میلیمتر می توانند در یک ردیف مربعی قرار بگیرند.

سپس آزمایشات مختلفی بر این مارپیچ ها انجام شد. یکی از این آزمایشات بررسی خواص نوری مارپیچ های نانویی بود. هر یک از مارپیچ ها از طول موج نور مرئی کوچکتر هستند تا جعل آنها مشکل شود.

زمانی که به این مارپیچ ها نور لیزر فروسرخ تابانده شد با دوبرابر سازی فرکانس پاسخ داده شدند. تابش فروسرخ یا به عبارت دیگر «اشعه مادون قرمز» در علم فیزیک به قسمتی از طیف امواج الکترومغناطیسی گفته می‌ شود که طول موج آنها بلندتر از دامنه نور مرئی و کوتاهتر از دامنه امواج رادیویی باشند. امواج فروسرخ در بازه بسامدی ۳۰۰ گیگاهرتز تا ۴۰۰ تراهرتز و طول موج ۱ میلیمتر تا ۷۵۰ نانومتر قرار می‌ گیرند.

این تابش با گسیل یک نور مرئی آبی رنگ در مارپیچ ها پاسخ داده می شود. در این فرآیند، انرژی زیادی جذب می شود تا در مرکز مارپیچ، نور آبی رنگ با فرکانس دو برابر نور فرو سرخ وارده ساتع شود. چنین پاسخی به نور فروسرخ می تواند آنها را به ماده ای منحصر به فرد برای استفاده در کارت های شناسایی یا کارت های اعتباری یا اسناد هویتی تبدیل کند. مجموعه ای از این مارپیچ ها به قدری کوچک هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: فناوری , جعل , تقلب , صفر
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن