بازدید امروز: 194
بازدید دیروز: 249
بازدید ماه جاری: 61244
بازدید امسال: 28708
بازدید کل: 810803
اخبار

کد خبر : ٨١٩٣
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٣/٢۵
بازدید : ۶٧٢

افزایش برداشت نفت از مخازن کشور با فناوری نانو


پژوهشگران دانشگاه اصفهان با همکاری محققان پژوهشگاه صنعت نفت و به سفارش بخش‌های بالادستی صنعت نفت، در جهت افزایش میزان برداشت نفت از مخازن کشور به بررسی اثر استفاده از نوعی نانوساختار پرداخته‌اند.


افزایش برداشت نفت از مخازن کشور با فناوری نانو

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، رهاسازی چاه‌ها و میدان‌های نفتی، که شامل مقادیر قابل توجهی از نفت هستند، یک مشکل در حال رشد در حوزه‌ انرژی است. از این رو لازم است با اعمال روش‌های کارآمد، در جهت ازدیاد برداشت نفت از مخازن تلاش شود. با پیشرفت‌های روزافزون فناوری نانو در صنایع بالادستی نفت، توجه ویژه‌ای به کاربرد نانوذرات با اندازه، شکل و خواص سطحی مطلوب، به عنوان یک افزودنی مؤثر و کارآمد در روش‌های مختلف ازدیاد برداشت نفت شده است.

در این راستا، محققان دانشگاه اصفهان در تلاشند تا با انجام طرحی در قالب پایان نامه‌ دانشجویی مبتنی بر نیاز صنعت، جهت رفع این مشکل گام بردارند.تلاش این پژوهشگران ارائه راهکاری نوین است که علاوه بر افزایش برداشت، گامی در جهت کاهش هزینه‌های این فرایند نیز برداشته شود.

حمیده رادنیا یکی از مجریان این طرح عنوان کرد: افزایش برداشت نفت از مخازن نفتی موجود، یکی از اولویت‌ها‌ی اصلی صنعت نفت کشور است. از همین رو، علاوه بر فعالیت‌های میدانی رایج، توسعه‌ مطالعات و انجام فعالیت‌های تحقیقاتی به منظور بهبود و یا ایجاد روش‌های جدید ازدیاد برداشت امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

وی در ادامه افزود: یکی از راه‌های افزایش برداشت، تولید مواد جدید با خواص ویژه و منحصر به فرد است که بتواند کشش سطحی آب و نفت را کاهش داده و همزمان باعث افزایش ویسکوزیته‌ آب تزریقی به مخازن شود. هدف اصلی دنبال شده در این طرح نیز، بررسی عملکرد گونه‌ای نانوساختار، در بحث پایدارسازی امولسیون‌ها و کاربرد آن در فرایندهای ازدیاد برداشت نفت است. منبع تولید این نانوماده بسیار ارزان است.

به گفته‌ این محقق، با وجودی که از ذرات جامد به عنوان پایدارکننده‌ امولسیون، به طور گسترده در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی استفاده می‌شود، اما به ندرت برای اهداف برداشت نفت مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

وی بیان کرد: پایدارکننده‌های جامد، معمولاً ذرات جامد کلوئیدی هستند که دارای اندازه‌ میکرونی بوده و به سادگی در حفره‌های سنگ‌ها به دام می‌افتند. بنابراین پخش امولسیون‌های پایدار شده با آن‌ها برای فواصل زیاد امکان‌پذیر نیست.

رادنیا معتقد است که استفاده از نانوذرات جامد راه حلی مناسب برای رفع این مشکل است.

به گزارش مهر، این تحقیقات در قالب پایان نامه دکتری حمیده رادنیا، با همکاری دکتر علیرضا سلیمانی نظر و دکتر علیمراد رشیدی و به سفارش بخش بالادستی صنعت نفت در حال انجام است.
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی که برای رفع نیاز، توسعه یا ارتقا محصولات صنایع و یا شرکت‌های فناوری نانو، تعریف و انجام می‌شوند، حمایت‌های تشویقی ویژه پرداخت می‌کند.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: افزایش , برداشت , نفت , مخازن , کشور , فناوری , نانو
مناسبت ها
آخرین تصاویر
  • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
  • افتتاح خانه جوان البرز
  • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
  • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار  یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
  • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
  • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
  • گرامیداشت  یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
  • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
  • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
  • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن