بازدید امروز: 195
بازدید دیروز: 491
بازدید ماه جاری: 76229
بازدید امسال: 40078
بازدید کل: 822173
اخبار

کد خبر : ٨٢٠٢
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٣/٢۵
بازدید : ۶۶٧

تلفیق اوریگامی و باکتری برای تولید برق از کاغذ


یک محقق ژاپنی با ارایه باتری کاغذی ارزان و قابل تاشدنی که الکتریسیته اندکی تولید می کند، مفهومی تازه از قابلیتهای اوریگامی یا همان هنر تا کردن کاغذ ارایه کرده است.


تلفیق اوریگامی و باکتری برای تولید برق از کاغذ

به گزارش خبرگزاری مهر، اوریگامی یا هنر تا کردن کاغذ گرچه در ظاهر کاری ساده به نظر می رسد اما همواره جذاب و مملو از هیجان بوده تا آنجاکه برخی از آن به عنوان الهام بخش ارایه ایده های جدید یاد می کنند.

حالا یک محقق دانشگاه بینگمتون باتری جدیدی ساخته که تولید اندک برق در آن به واسطه تنفس باکتریها در قطره ای از آب آلوده موجود در کاغذ آن صورت می گیرد! نکته مهم در این فناوری جدید، ساختار آن است که با الهام گرفتن از اوریگامی ارایه شده است.

در این فرآیند عجیب که در نشریه تخصصی «نانو انرژی» منتشر شده است قطره مایع حاوی باکتری قابلیت به کارگیری جهت  تأمین برق مورد نیاز حسگر مبتنی بر کاغذ را دارد. این ابتکارعمل جدید در مناطق دورافتاده ای که امکان دسترسی به شبکه برق وجود ندارد از اهمیت زیادی برخوردار است.

به گفته این محقق، هر نوع از مواد ارگانیک می تواند منبعی ارزشمند برای باکتری ها باشد تا سوخت و ساز میکروبی در آن صورت گرفته و در نهایت برق تولید شد.

این محقق می گوید: در این فرآیند به پمپ خارجی یا سرنگ نیازی نیست زیرا کاغذ بر اساس نیروی مویینی (خاصیت طبیعی جذب مایعات)، مایع مورد استفاده را در خود نگاه می دارد.

ساختار این باتری در نوع خود جالب توجه است. این باتری قابلیت تا شدن و رسیدن به اندازه یک بسته کوچک کبریت را دارد. در یک سوی این باتری کاغذی کاتد ساخته شده از نیکل مایع اسپری شده وجود دارد تا عمل تولید برق در مجاورت هوا به خوبی صورت گیرد.

از میکرو وات برقی که بدین روش تولید می شود برای راه اندازی حسگر زیستی استفاده می گردد و جالب اینکه این فرآیند بسیار ارزان یعنی کمتر از نیم دلار صورت می گیرد.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: تلفیق , اوریگامی , باکتری , تولید , برق , کاغذ
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن