بازدید امروز: 212
بازدید دیروز: 249
بازدید ماه جاری: 61262
بازدید امسال: 28726
بازدید کل: 810821
اخبار

کد خبر : ٨٢٣۶
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٣/٢۵
بازدید : ٧١۶

تلاش برای درمان سرطان با نانوحامل‌های هوشمند ایرانی


محققان ایرانی موفق به سنتز نوعی سیستم انتقال دارو در مقیاس آزمایشگاهی شدند که در درمان هدفمند سرطان خون مؤثر است.


تلاش برای درمان سرطان با نانوحامل‌های هوشمند ایرانی

به گزارش خبرگزاری مهر، «لوسمی» نوعی سرطان مغز استخوان و خون است که توسط تکثیر کنترل نشده‌ سلول‌های سفید خون غیرطبیعی مشخص می‌شود و در بسیاری از موارد منجر به مرگ افراد می‌شود. لوسمی حاد لنفوبلاستیک (ALL) شایع‌ترین سرطان بدخیم در کودکان است. دانوروبیسین یک داروی ضد سرطان با عوارض جانبی زیاد از جمله سرکوب مغز استخوان و سمیت قلبی است که برای این بیماری به طور وسیعی استفاده می‌شود.

دکتر خلیل آبنوس با اشاره به این مطلب که امروزه انتقال دارو به سلول‌ها و بافت‌های هدف، تبدیل به یک فناوری قدرتمند در پزشکی به خصوص درمان سرطان شده است، عنوان کرد:«یک سیستم انتقال داروی ایده‌آل باید حاوی دو خصوصیت انتقال هدفمند و آزادسازی دارو توسط یک خصوصیت اختصاصی سلول‌های بیمار باشد. لذا با انتقال هدفمند داروها می‌توان به طور قابل ملاحظه‌ای عوارض جانبی آن‌ها را کاهش داد.»

به گفته‌ این محقق، در این مطالعه به منظور انتقال هدفمند داروی دانوروبیسین، از ترکیب نانوذرات طلا-آپتامر استفاده شده است.

این سیستم به گونه‌ای طراحی شده که دارو را تنها در pH مشابه سلول‌های سرطانی آزاد می‌کند. طبق آزمایش‌های صورت گرفته، این سیستم به طور مؤثری عوارض جانبی داروی دانوروبیسین را در سلول‌های کنترل کاهش داده و اثرات درمانی آن را در سلول‌های هدف در مقایسه با داروی تنها به طور معنی داری افزایش داده است.

آبنوس دلیل استفاده از نانوذرات طلا را اینگونه توضیح داد: «امروزه در میان نانوذرات مختلف، ذرات طلا توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. سنتز آسان، نسبت سطح به حجم بالا و زیست سازگاری از ویژگی‌هایی است که این ذرات را قادر می‌سازد تا حامل‌های بسیار مناسبی برای داروهای شیمی درمانی مانند دانوروبیسین باشند. همچنین آپتامر استفاده شده در ترکیب این نانوحامل به عنوان ماده‌ای جهت انتقال هدفمند دارو عمل می‌نماید.»

جهت بررسی این سیستم از روش‌های مختلفی از جمله آزمایش MTT، میکروسکوپ الکترونی (TEM)، ژل آگارز و آنالیز فلوسیتومتری استفاده شده است. در این سیستم طراحی شده، دارو در pH برابر با ۵/۵، که مشابه شرایط سلول‌های سرطانی است، به صورت آهسته رهش، آزاد شد.

این تحقیقات از تلاش‌های دکتر خلیل آبنوس و دکتر سید محمد تقدیسی حیدریان- اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد- و همکارانشان حاصل شده که نتایج آن در مجله‌ International Journal of Pharmaceutics (جلد ۴۸۹، شماره ۲-۱، سال ۲۰۱۵، صفحات ۳۱۱ تا ۳۱۷) منتشر شده است.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: تلاش , درمان , سرطان , نانوحامل‌ , هوشمند , ایرانی
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن