بازدید امروز: 162
بازدید دیروز: 491
بازدید ماه جاری: 76196
بازدید امسال: 40045
بازدید کل: 822140
اخبار

کد خبر : ٩٢٩٠
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠۴/٠٢
بازدید : ٧٠٩

۱۷حسگر برای تشخیص آلاینده های زیست محیطی ساخته می شوند


محققان ایرانی در پژوهشگاه صنعت نفت مشغول ساخت حسگرهای زیست محیطی با عمر بالا، برای تشخیص آلاینده های زیست محیطی هستند.


۱۷حسگر برای تشخیص آلاینده های زیست محیطی ساخته می شوند

حمیده ثمری جهرمی، مسئول طرح «ساخت حسگرهای زیست محیطی» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اکنون ما در حال ساخت حسگرهای زیست محیطی، به صورت پرتابل هستیم تا برای تشخیص آلاینده های زیست محیطی در مناطق عملیاتی که تحت آزمایش شرکت پایانه های نفتی و فلات قاره هستند، تست هایی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه هدف ما بومی سازی دانش فنی نمونه های حسگرهاست، افزود: اکنون بخش آزمایشگاهی ساخت این حسگرها در پژوهشگاه صنعت نفت انجام می شود و در نهایت چیپ حسگری یا عنصر تشخیص حسگر استخراج می شود. این حسگر های زیست محیطی به صورت دستگاه بخش الکترونیک و پرتابلی که شامل اجزای مختلفی همچون دیتالاگر، حافظه های جانبی، قسمت های کنترل رطوبت و دما هستند، ساخته می شوند.

ثمری جهرمی عنوان کرد: حسگر زیست محیطی، سامانه هوشمندی است که برای اولین بار در کشور ساخته شده و می تواند به صورت دیجیتالی و دقیق، غلظت گازها را در حد میلی ثانیه تشخیص دهد. این سامانه می تواند به صورت دینامیک غلظت گازها را مشخص کند.

وی با بیان اینکه اکنون قسمت سخت افزاری سنسور، ساخته شده و بخش نرم افزاری آن در حال طراحی و ساخت است، گفت: نرم افزار زیست محیطی اجازه می دهد تا عواملی که بر روی سنسورها اثر دارند را مورد ارزیابی قرار دهیم.

ثمری جهرمی گفت: نمونه تجاری سنسورهای زیستی، حداکثر دو سال طول عمر دارد که سنسورهای ساخته شده توسط ما، بیش از دو سال عمر می کنند. هدف ما این است که با بهینه سازی فناوری های جدیدی همچون فناوری نانو عمر این سنسور را افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: برتری حسگرهای ساخته شده در این آزمایشگاه نسبت به نمونه های خارجی این است که نمونه های ما در حد نانو و نمونه های دیگر در حد میکرو هستند، از این رو حساسیت سنسور ما افزایش می یابد و در زمان های کمتری پاسخ می دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: همچنین نمونه های تجاری، نوری هستند و عملکرد آنها در تغییرات جزرو مد کاهش پیدا می کند، در صورتی که این سنسورهای ایرانی بر اثر جزرومد تغییری ندارند.

مسئول طرح افزود: این سنسورها برای تشخیص آلاینده های گاز، هوا، آب به عنوان مثال تشخیص لکه های نفتی و نشتی آن در دریا به کار می روند. همچنین حسگر زیست محیطی، دما و رطوبت مناطق عملیاتی را نیز در نظر دارد.

وی با بیان اینکه در این آزمایشگاه نزدیک به ۱۷ حسگر ساخته می شود، گفت: متقاضی این طرح شرکت ملی نفت است و اکنون تست هایی در شرکت نفت فلات قاره و شرکت پایانه های نفتی ایران به صورت پایلوت انجام شده است. تک تک این حسگر ها را در فاز هوا، اکسید نیتروژن، مونو اکسید کربن،بنزن، ترکیبات الی فرار ، ذرات معلق و...تست می کنیم.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: حسگر , تشخیص , آلاینده های , زیست , محیطی , ساخته
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن