بازدید امروز: 81
بازدید دیروز: 181
بازدید ماه جاری: 62061
بازدید امسال: 29525
بازدید کل: 811620
اخبار

کد خبر : ٩٣۶۵
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠۴/٠۶
بازدید : ٧۵٩

کشف جدیدی از ژنوم پشه ها به سرپرستی‌محقق ایرانی


هر ساله با فرا رسیدن تابستان از حشره کش یا مواد شیمیایی برای از بین بردن حشره ها و پشه ها استفاده می شود، غافل از اینکه این فرآیند به مرور زمان می تواند تبدیل به یک جنگ بین انسان و حشرات شود.


کشف جدیدی از ژنوم پشه ها به سرپرستی‌محقق ایرانی

به گزارش خبرگزاری مهر، برای از بین بردن حشرات یا پشه های موزی از حشره کش یا مواد شیمیایی استفاده می کنیم اما استفاده از چنین موادی می تواند ما را به نبردی که به تکامل آفات سرعت می بخشد، نزدیک تر کند.

محققان پشه ها را در محیط های مختلفی از امریکا و روسیه مورد بررسی قرار داده و در نهایت دریافتند که بین ۵ تا ۲۰ درصد ژنوم های یک جمعیت از پشه ها تحت فشار تکاملی هستند. «سرجی نژدن»، پرفسور دانشکده علوم و هنر USC Dornsife در این رابطه می گوید:« پشه ها با گرما، نوع زندگی، حشره کش ها و دیگر شرایط موجود در یک محیط سازگار می شوند که این تغییرات را می توان در ژنوم های آنها شاهد بود. شناخت ژنوم حشرات می تواند ما را در انتخاب حشره کش ها یا مواد شیمیایی یاری دهد.»

محققان امریکایی و روسی در این مطالعه ژنوم های جمعیت های مختلفی از پشه های موجود در کشورهایشان که با دو گونه متفاوت اما مرتبط Culex pipiens و Culex torrentium بودند را مورد بررسی قرار دادند.

سپس با توجه به اینکه کدام یک از آنها در ژنوم باقی مانده بودند به بررسی ژن هایی پرداختند که سریعتر رشد می کردند. محققان با توجه به اینکه کدام ژن ها رشد یافته اند به ردیابی تغییرات حشره ها از لحاظ منطقه جغرافیایی پرداختند. بدین معنا که یک پشه شهری تشابهات بیشتری با یک پشه اطراف شهری در امریکا دارد تا یک پشه شهری در روسیه.

دکتر حسین علی اصغریان، سرپرست این پروژه و دانشجوی دکترای دانشگاه USC Dornsife می گوید: «علاوه بر بینش موجود در مورد تکامل پشه های معاصر، روش هایی که در این بررسی استفاده شد، می تواند برای مقایسه ژن های تحت تاثیر نیز استفاده شود. »

محققان امیدوارند با استفاده از این روش بتوانند به راه حل های جدیدی برای کنترل جمعیت پشه ها یا انتقال ویروس ها از این طریق دست پیدا کنند.

به نقل از خبرگزاری مهر

 

برچسب: کشف , جدیدی , ژنوم , پشه ها , سرپرستی‌, محقق , ایرانی
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن