بازدید امروز: 256
بازدید دیروز: 249
بازدید ماه جاری: 61306
بازدید امسال: 28770
بازدید کل: 810865
اخبار

کد خبر : ٩٣٨۶
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠۴/٢٢
بازدید : ٧١٧

بهترین شرایط سنتز نانولایه‌های طلا شناسایی شد


پژوهشگران دانشگاه بوعلی سینا همدان با همکاری یک شرکت داخلی تلاش توانستند عوامل مؤثر بر سنتز نانوپوشش‌های طلا را شناسایی کنند.


بهترین شرایط سنتز نانولایه‌های طلا شناسایی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو؛ سعید نظری یکی از مجریان طرح «شناسایی بهترین شرایط سنتز نانو لای های طلا» با اشاره به اهمیت کاربرد این نانولایه‌ها عنوان کرد: هدف از انجام این طرح ، آشنایی بیشتر با لایه‌های نازک و خواص ویژه‌ طلا در مقیاس نانومتری است که برای این منظور چگونگی ایجاد نانو ذرات طلا به روش تبخیر با باریکه‌ی الکترونی تحت خلأ بالا (Physical Vapor Deposition )، چگونگی توزیع نانو-میکرو ذرات طلا در ضخامت‌های مختلف و تأثیر عامل دما بر آن‌ها قبل و پس از فرایند بازپخت بررسی شده است.

وی افزود: در مسیر فرایند تولید نانوذرات و نانوپوشش‌ها همواره با مشکلاتی همچون عدم وجود دستگاه‌های پیشرفته و به‌ روز، هزینه‌های بالای انجام آزمایش با روش‌های مختلف و دستگاه‌های بررسی لایه‌های نازک نانومتری روبرو هستیم.

به گفته نظری، می‌توان از اطلاعات حاصل از این پژوهش  می توان برای ایجاد نانوذرات طلا با روش جدید از خواص ساختاری، مورفولوژی و نوری لایه‌های نازک طلا قبل و پس از بازپخت استفاده کرد. همچنین با حفظ یا تغییر عوامل دخیل در این ویژگی‌ها از جمله جنس زیرلایه، نوع خلأ ایجاد شده، ولتاژ دستگاه، دماهای بازپخت و ... در دستگاه‌های مرتبط، به نوعی می توان صنعت دستگاه‌های لایه‌نشانی را متحول کرد.

وی در ادامه افزود: با استفاده از نتایج این طرح و به کارگیری مفید و بجای آن‌ها، دیگر نیازی به استفاده از روش آزمون و خطا در ایجاد نانوذرات طلا نیست و از طرفی، به دلیل دقت عمل و حساسیت بالای این روش در ایجاد نانوذرات طلا و همچنین جلوگیری از تشکیل اکسید طلا در طی فرایند و پس از آن نیز، افزایش سرعت تولید این نانوساختارها و کم شدن هزینه‌ها امکان پذیر خواهد شد.

بر اساس اعلام ستاد نانو، اهمیت عمده لایه‌های نازک در صنایع الکترونیک، میکروالکترونیک و صنایع نوری است. در این میان، فیلم‌های نازک طلا در طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی مانند سیستم‌های میکرو‌الکترومکانیکی، حسگرها، منسوجات الکترونیکی، مهندسی زیستی و ... مورد استفاده قرار گرفته است. این کاربردها ناشی از خواص مطلوب طلا همچون پایداری شیمیایی بالا، مقاومت در برابر اکسایش و زیست سازگاری خوب آن است.

این تحقیقات در قالب پایان نامه‌ کارشناسی ارشد سعید نظری و با همکاری دکتر مهدی حاج ولیئی از دانشگاه بوعلی سینا همدان و به سفارش شرکت پوشش‌های نانوساختار انجام شده است. این طرح توسط ستاد ویژه‌ توسعه فناوری نانو به عنوان پایان‌نامه‌ مورد نیاز صنعت، پذیرفته شده است.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: بهترین , شرایط , سنتز , نانولایه‌های , طلا , شناسایی
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن