بازدید امروز: 243
بازدید دیروز: 334
بازدید ماه جاری: 77976
بازدید امسال: 93701
بازدید کل: 875796
اخبار

کد خبر : ٩۴٣٣
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠۴/٢٣
بازدید : ٧۴٢

تأمین مالی رساله های دانشگاهی با ماهیت تجاری سازی


دبیر صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: از ۲۰ درصد رساله های دانشگاهی که قابلیت تجاری سازی شدن دارند حمایت می کنیم.


تأمین مالی رساله های دانشگاهی با ماهیت تجاری سازی

به گزارش خبرنگار مهر، بهزاد سلطانی طی گزارشی از فعالیت های صندوق در یک سال اخیر گفت: تا به امروز یکی از اولویت های کشور، مذاکرات هسته ای بوده که ان شالله این موضوع به زودی به سرانجام می رسد. اولویت دوم کشور اقتصاد است. باید بتوانیم مسائلی همچون رکود، تورم، مشکلات بانکی و ... را به صفر برسانیم به گونه ای که فضای اقتصادی لازم برای رشد و حرکت شرکت های دانش بنیان در کشور به وجود بیاید.

حوزه فناوری زیستی در راس فناوری های تایید شده صندوق

به گفته وی، باید صندوق های پژوهش و نوآوری، ستادهای فناوری، کارگزارهای خصوصی ارزیابی، بانک ها، دانشگاها، پارک های علمی و فناروی روی کار بیایند تا به اتفاق یکدیگر خروجی با نام رشد اقتصادی در کشور داشته باشیم.

سلطانی با اشاره به راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی از سال ۱۳۹۳ و ارائه تسهیلات به آنها در ادامه افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۹۳، صد و سه میلیارد تومان به حدود ۲۵۰ شرکت دانش بنیان بودجه تخصیص داد و ۱۵۰ میلیارد تومان نیز میزان تسهیلاتی بوده که به شرکت ها اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه تا کنون هزار و ۵۱۲ شرکت دانش بنیان تایید شده اند، عنوان کرد: از هزار و سه طرح وارد شده به صندوق، ۷۱۸ طرح مورد تایید قرار گرفته اند که از این تعداد۴۳۰ طرح به تصویب رسیده اند. همچنین ۶۰درصد طرح های ورودی به صندوق، تایید شده اند و مابقی رد و یا انصرافی بوده اند.

وی در خصوص زمینه کاری طرح های وارد شده به صندوق گفت: ۲۱ درصد طرح های ورودی به صندوق در حوزه فناوری زیستی، ۱۸درصد در حوزه الکترونیک و کنترل و مابقی در حوزه های تجهیزات پیشرفته، ساخت و تولیدات آزمایشگاهی، فناوری اطلاعات، مواد پیشرفته، نانو، هوا و فضا و سایر حوزه ها بوده است.

رقابت صندوقهای پژوهشی

دبیر هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه از امسال بحث سرمایه گزاری بر روی طرح ها و شرکت های دانش بنیان جدی می شود، گفت: سیاست ما این است که تعداد صندوق های پژوهش و فناوری را افزایش دهیم. در حال حاضر ۱۳ صندوق پژوهش و فناوری با صندوق نواوری و شکوفایی در ارتباط و رقابت هستند.

به گفته سلطانی پیش نویس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور، صندوق نواوری و شکوفایی را به عنوان  یکی از مراکز محوری در ایجاد دانش و فناوری های جدید می داند.

توافق با ۴ بانک برای حمایت از شرکت های دانش بنیان

سلطانی با اشاره به اینکه بازیگر دیگر صندوق نواوری و شکوفایی، بانکها هستند، افزود: ما در ۱۰ ماه گذشته با ۱۸ بانک برای حمایت از شرکت های دانش بنیان، مذاکره کرده ایم که در نهایت  ۳ الی ۴ بانک شرایط و بحث حمایت از شرکت های دانش بنیان را پذیرفته  اند.

حمایت از ۲۰درصد رساله های دانشگاهی

سلطانی در ادامه با بیان اینکه با دانشگاهها هم مذاکراتی داشته ایم، اظهار داشت:  اگر از کل رساله های یک دانشگاه ۲۰ درصدشان را که ماهیت تجاری سازی دارند، حمایت کنیم به نتایج خوبی دست خواهیم یافت.

به گفته وی، بر این اساس با تامین هزینه های طرح هایی با قابلیت تجاری سازی از سوی صندوق، طرح های دانشگاهی هم به سودآوری می رسند. البته می توانیم شرکت های مشترکی با برخی دانشگاهها داشته باشیم به صورتیکه سهام  را بین دانشجو، استاد و دانشگاه تقسیم کنیم.

حمایت از اساتید دانشگاه

وی افزود: همچنین بنا داریم تا از ده درصد اساتید دانشگاه که روحیه همکاری با شرکت های دانش بنیان را دارند حمایت کنیم.

سلطانی با بیان اینکه اخیرا بحث شتابدهنده ها را در کشور داریم، افزود: این موضوع در دانشگاهها در حال ایجاد است تا بر این اساس  شرکت های کوچک با یکدیگر ادغام شوند. همچنین ما حمایت هایی در این حوزه خواهیم داشت.

وی افزود: در ارزیابی طرح ها می توانیم بر روی کمک ستادهای فناوری و مراکز فنی حساب باز کنیم تا در این راستا طرح ها سریعتر به مسیر تجاری سازی برسند. البته می توان از بدنه های وزارتخانه های مختلف برای ارزیابی طرح ها استفاده کرد.

وی تاکید داشت: محور اصلی 10 سال آینده کشور، شرکت های دانش بنیان خصوصی هستند و اگر ما بتوانیم این شرکت ها را قوی و فعال بکنیم، برد کرده ایم و گرنه سرمایه گزاران خارجی وارد کشور می شوند و شرکت های ما را می خرند که این موضوع به اقتصاد ما ضرر جدی وارد می کند.

وی افزود: بودجه صندوق نواوری و شکوفایی سه هزار میلیارد تومان است که تا کنون ۱۸ و نیم درصد از سرمایه اولیه تعبیه شده است.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: تأمین , مالی , رساله های, دانشگاهی , ماهیت , تجاری سازی
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن