بازدید امروز: 88
بازدید دیروز: 231
بازدید ماه جاری: 75631
بازدید امسال: 39480
بازدید کل: 821575
اخبار

کد خبر : ٩۴۴٠
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠۴/٢٣
بازدید : ۶٩٣

میزان فلزات سنگین در پساب‌های پالایشگاهی کاهش می یابد


پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان، به منظور کاهش میزان فلزات سنگین در پساب‌های پالایشگاهی از نوعی نانوذرات استفاده کردند که قابلیت جذب بالایی دارند.


میزان فلزات سنگین در پساب‌های پالایشگاهی کاهش می یابد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، دکتر رسول قاسم زاده، یکی از مجریان طرح «کاهش میزان فلزات سنگین در پساب های پالایشگاهی» گفت: جذب سطحی یکی از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های جداسازی است که می‌تواند برای حذف مواد آلاینده از پساب به کار رود.

وی با بیان اینکه اگرچه کربن فعال متداول‌ترین ماده برای جذب کروم و احیای آن مشکل و هزینه‌بر است، محققین را بر آن داشته که به دنبال جاذب‌های دیگر با قابلیت جذب بالا و سهولت در استفاده و بازیابی باشند، افزود: آهن یکی از فراوان‌ترین عناصر موجود در زمین است که می‌تواند به عنوان گزینه‌ای ایده‌آل برای حذف آلودگی‌ها استفاده شود.

به گفته وی، در این طرح پژوهشی، حذف میزان کروم و کاهش اکسیژن مورد نیاز برای اکسیداسیون (COD) مواد موجود در پساب پالایشگاه شهید هاشمی نژاد سرخس، به کمک نانوذرات آهن صفر ظرفیتی و نانوذرات اکسید آهن و مقایسه آن‌ها با یکدیگر مورد مطالعه و بررسی قرارگرفت.

قاسم زاده عنوان کرد: با وجود تحقیقات انجام شده پیرامون حذف کروم با استفاده از نانوذرات آهن صفر ظرفیتی، هنوز بررسی تأثیر شرایط مختلف از جمله pH، میزان نانوذره‌ مصرفی و... بر سرعت و میزان کاهش این فلز، مهم به نظر می‌رسد و از طرف دیگر، یکی از مشکلات موجود در حذف کروم توسط نانو ذرات آهن صفر ظرفیتی، معلق نگه داشتن نانوذرات و جلوگیری از خوشه‌ای شدن آن‌ها در محلول است.

وی ادامه داد: در این کار برای این منظور از امواج فراصوت به عنوان عامل پراکنده کننده استفاده شده است.

قاسم زاده اظهار داشت: با توجه به نتایج به دست آمده نانوذرات آهن صفر ظرفیتی که می‌توانند به عنوان یک عامل مؤثر در حذف کروم موجود در پساب‌های نفتی عمل کنند. همچنین با افزایش مقدار نانوذرات آهن صفر ظرفیتی و زمان استفاده از امواج فراصوت، میزان تصفیه افزایش می‌یابد. البته اگرچه با افزایش مقدار نانوذرات سرعت حذف افزایش می‌یابد اما در مقادیر کمتر از نانوذرات نیز می‌توان به همان مقدار حذف، در زمان طولانی‌تری رسید. لذا با توجه به نوع کاربرد و همچنین اقتصاد استفاده از نانوذرات می‌توان مقدار مورد نیاز جاذب را تعیین کرد.

بر اساس اعلام ستاد نانو، فلزات سنگین مانند سرب، مس، کادمیم، کروم، روی و نیکل از معمول‌ترین آلودگی‌های فلزی هـستند که در پساب‌های صنعتی به وفور یافت می‌شوند. این فلزات حتی در غلظت‌های کم نیز برای موجودات زنده و انسان سمی هستند و حذف آن‌ها از پساب، پیش از تخلیه در محیط زیست ضروری است. بسیاری از محققان به منظور دستیابی به شرایط مقررات محیط زیست و همچنین بازیابی پساب تولیدی و استفاده‌ مجدد از آن‌ها، بر روی تصفیه‌ی پساب نمک‌دار نفتی تمرکز دارند.

نتایج این تحقیقات در مجله‌ Journal of Applied Environmental and Biological Sciences (جلد ۵، شماره ۶، سال ۲۰۱۵، صفحات ۳۱ تا ۳۹) منتشر شده و حاصل همکاری رسول قاسم زاده، دکتر زهرا هجری، اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان، یونس نیک پرست و اسماعیل کوهستانیان است.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: میزان , فلزات, سنگین , پساب‌های , پالایشگاهی , کاهش
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن