بازدید امروز: 191
بازدید دیروز: 491
بازدید ماه جاری: 76225
بازدید امسال: 40074
بازدید کل: 822169
اخبار

کد خبر : ٩۴۶٩
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠۴/٢۵
بازدید : ٩٩٠

نمونه آزمایشگاهی نانوذرات با خواص نوری بالا ساخته می شود


محققان پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای طی تحقیقاتی به تولید آزمایشگاهی نانوذراتی دست یافتند که از خواص نوری بسیار مطلوبی برخوردار اند و طبق بررسی‌ها در بازه‌ زمانی طولانی پایداری خود را حفظ می‌کنند.


نمونه آزمایشگاهی نانوذرات با خواص نوری بالا ساخته می شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، دکتر مرتضی ساسانی قمصری، مجری طرح «ساخت نمونه آزمایشگاهی نانوذراتی با خواص نوری عالی» گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی تولید نانومواد، پایداری خواص آن‌ها در دراز مدت است.

وی با بیان اینکه ریشه‌ این مشکلات در اختلاف زیاد بین انرژی سطحی و حجمی نانوذرات است، افزود: این سد انرژی در کنار عواملی همچون اختلاف دانسیته‌ بار الکتریکی سطحی، نوع و دانسیته اتم‌های سطحی که متأثر از شکلواره ذرات بوجود آمده است، باعث می‌شود تا به سادگی نتوان به یک کلوئید پایدار رسید. این موانع در کنار موانعی همچون پیدایش کمپلکس‌های پایدار شیمیایی در شرایط غیر کنترل شده، مانع پیدایش نانوذرات کلوئیدی آلومینا می شود.

ساسانی با تاکید براینکه انتخاب یک روش مطمئن برای حصول نتیجه مطلوب کار مهمی است، اظهار داشت: در این طرح از روش سل-ژل برای تهیه نانو ذرات اکسید آلومینیوم استفاده شده است. جهت دستیابی به بهترین نتایج، ابتدا بهینه سازی شرایط انجام این فرایند صورت گرفته است. سپس پایدارسازی سل تهیه شده از این ماده مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته است. برای بررسی نانوذرات تهیه شده از روش‌های مختلفی نظیر دستگاه‌های FTIR,XRD، SEM، PL و HRTEM استفاده شده است.

بر اساس اعلام ستاد نانو، بدین ترتیب نانوذراتی تولید شده است که از یک طرف، از پایداری بسیار بالایی برخوردار بوده و از طرف دیگر، خواص نوری مناسبی دارند و می‌توان از آن‌ها در تولید تجهیزات نوری استفاده کرد.

نانوذرات کلوئیدی اکسید آلومینیوم درحوزه‌ها و صنایع مختلفی از جمله هوافضا، لیزر، سلول‌های خورشیدی، ساخت ترانزیستورها و نانوپزشکی کاربرد دارند. در بین شکل‌های مختلف، شکل کلوئیدی آن‌ها از قابلیت‌ها و ویژگی‌های درخور توجهی برخوردار است و شکل، اندازه و خواصی که از آن‌ها در مقیاس نانو انتظار می‌رود به خوبی قابل کنترل است.

تا کنون تحقیقاتی در زمینه‌ تولید نانوذرات کلوئیدی اکسید آلومینیوم با پایداری مناسب در شکل، خواص و سایر مشخصه‌ها در ایران صورت نگرفته است.

با توجه به خاصیت نوری قابل ملاحظه‌ نانوذرات تولید شده انتظار می‌رود با تکمیل آزمایش‌ها و دستیابی به تولید انبوه این نانوذرات بتوان گام مؤثری در توسعه‌ فناوری نانو در حوزه‌ پزشکی، الکترونیک و فتونیک برداشت.

این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر مرتضی ساسانی قمصری، دکتر عباس مجد آبادی، اعضای هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، دکتر محمد حسین مجلس آرا، عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی، محمد رضا گائینی و پژوهشگرانی از دانشگاه یون سئی کره‌ جنوبی است. نتایج این کار در مجله‌ Journal of The American Ceramic Society (جلد 98، شماره 6، سال 2015، صفحات 1818 تا 1822) منتشر شده است.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: نمونه , آزمایشگاهی , نانوذرات , خواص , نوری , بالا
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن